v Cestování

Bali – návod k použití

Čas k přečtení: 18 min.

Autor: Hanča

Hromadí se nám dotazy, jak to tady funguje, jaký bychom doporučili itinerář, kde se dobře najíst a co při návštěvě Bali nevynechat. OK. Je na čase udělat manuál.

Předtím než se do toho pustím, tady je několik domácích úkolů před odjezdem, které Vám ovšem velmi ulehčí pobyt na místě.

  1. Běžte k doktorovi a nechte si předepsat Ercefuryl. V Egyptě mají faraonovu pomstu, tady se tomu říká Bali Belly. Je možné, že Vás to taky nemine a je dobré být předpřipraven.
  2. Stáhněte si do mobilu aplikaci GRAB. Jedná se o asijskou verzi Uberu, díky které ušetříte spoustu peněz. První příležitost k jejímu otestování budete mít ihned po přistání na letišti. Platit lze kartou (v tomto případě si ještě doma přidejte do aplikace Vaši platební kartu) nebo v hotovosti.
  3. Kupte si dobrý opalovací a poopalovací krém a nespoléhejte na to, že si jej koupíte tady. Samozřejmě jsou zde opalovací krémy běžně k dostání. Problém je v cenách, které jsou tady klidně i třínásobné, chcete-li kvalitní značkový krém s vysokým faktorem. To ve mně navíc vzbuzuje obavu o expiraci (…za tuto přemrštěnou cenu musí krém ležet v regálech celou věčnost). Pantenol zde neseženete.
  4. Pokud si plánujete půjčit auto, motorku nebo skůtr, zajděte si na úřad a nechejte si vystavit mezinárodní řidičský průkaz. Váš klasický evropský řidičák Vám nebude při silniční kontrole stačit. Spousta našich známých tady s sebou mezinárodní řidičák nemá, zadělávají si ovšem na pokutu. Vyřízení mezinárodního řidičáku stojí asi stovku a je na počkání. Riskovat tedy absolutně nedává smysl. Mimochodem, lze jej vystavit pouze na úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště.
  5. Naučte se, jak funguje tabulka přílivu a odlivu (např. ZDE). Je to primitivní a bude se Vám to velmi hodit. Některé pláže jsou totiž při přílivu nebo odlivu ke koupání zcela nepoužitelné. Při odlivu se odkryje velká část mořského dna (ošklivé řasy a kameny) a Vy pak můžete jít klidně několik desítek metrů směrem k obzoru a pořád budete mít vodu po pás. Některé pláže naopak zcela zmizí při přílivu. Do toho s přílivem velmi často dorazí obrovské vlny. Pokud se chystáte na pláž Balangan (viz níže) nebo na Angel´s Billabong (na Nusa Penidě), jeďte tam jedině za odlivu, jinak to nemá vůbec cenu. Pokud se chystáte na Waterblow v Nusa Dua, na pláž Bingin (v Uluwatu) nebo na pláž v Sanuru, přijďte naopak jedině při přílivu. No a pokud se budete chtít naučit surfovat, jako začátečník byste neměli do vody chodit při nejvyšším odlivu.
  6. Pokud jste bojácní jako já, s dostatečným předstihem před odjezdem si naočkujte žloutenku A + B a břišní tyfus a nechte si vystavit mezinárodní očkovací průkaz, který pocestuje s Vámi. S Kubou máme tato očkování ve standardní výbavě už od roku 2016, jelikož jsme jeli do Vietnamu a na Srí Lanku, kde je takové očkování na místě… Dle mého názoru však nejsou tato očkování nezbytně nutná, chystáte-li se na Bali. Bali je na tom, co se hygieny týče, na velmi dobré úrovni. Budete překvapení čistotou pokojů a kvalitou jídla! Pokud tedy nejste střelci a nebudete jíst v nejlevnějších podnicích (tzv. warungy) a chlemtat vodu z kohoutku, hrozba infekce je při běžné míře opatrnosti nízká. Nejsem však lékař. Otevřete si Google a udělejte si vlastní kvalifikovaný názor.

Přílet na Bali

Jakmile dorazíte na letiště, doporučuji si ihned na místě vyměnit alespoň část peněz za indonéské rupie (IDR) popř. vybrat si hotovost z bankomatu. V příletové hale je směnáren a bankomatů přehršel. Až na velmi vzácné výjimky se dolary platit nedá. Kurzy jsou podobné jako ve městech, takže minimálně nad výměnou třeba prvních $100 moc nepřemýšlejte a využijte letištních směnáren. Doporučujeme přivést si co nejvyšší bankovky (nejlépe sto dolarovky), jelikož čím vyšší bankovky máte, tím výhodnější kurz dostanete.

Dále jsou na letišti stánky telefonních operátorů, kde si můžete koupit indonéskou SIM kartu s internetovým balíčkem. Sice zde SIMku o něco málo přeplatíte, než kdybyste si ji koupili v obchodě, výhodou však je, že si můžete hned zavolat GRAB a dopravit se na hotel za zlomek ceny. My používáme operátora Telkomsel – pokrytí je dostatečné na většině území Bali, kde se vyskytujeme. Operátor má svou mobilní aplikaci MyTelkomsel, přes kterou dobíjíme kredit a obnovujeme data. 14GB dat nás stojí pouhých 130,- Kč měsíčně, naprostý výsměch Česku. Dvě poslední poznámky k SIM – 1) pokud používáte Revolut kartu, nejde využít k dobití přes aplikaci, budete muset použít klasickou bankovní kartu a za 2) pokud na Bali trávíte déle jak 1 měsíc, je nutné SIM zaregistrovat, což se dělá v Telkomsel GraPARI a potřebujete k tomu pouze pas.

Jestliže si budete chtít zavolat GRAB na letišti, vyjděte nejprve z příletové haly a dejte se ihned doleva. Půjdete pořád rovně cca 3 minuty (vnitřním parkovištěm, poté po přechodu a dál rovně), dokud nedorazíte na Domestic Terminal, před kterým je obrovské venkovní parkoviště. Až tady si zavolejte GRAB a jako místo vyzvednutí vyberte Domestic Terminal. Je to velmi jednoduché, v aplikaci uvidíte řidičovu SPZ, můžete mu prostřednictvím aplikace napsat zprávu nebo i zavolat. Aplikace zároveň uvádí přesnou cenu, kterou zaplatíte, jež je bez přehánění několikanásobně nižší oproti tomu, když byste si vzali standardní taxi.

Pokud se však rozhodnete jet klasickým taxíkem, není problém. Na letišti čeká asi trimilion taxikářů. Buďte však připravení na nejhorší. Jsou příšerně vlezlí a otravní, budou Vás budou pronásledovat a nedají Vám pokoj, dokud nepodlehnete. Cenu si domluvte předem, než nastoupíte do auta (jako vodítko ke zjištění obvyklé ceny Vám může posloužit GRAB), popř. trvejte na zapnutí taxametru a modlete se, že funguje jak má.

Ubytování

Jednoznačně prostřednictvím booking.com nebo agoda.com. Nezapomeňte použít filtry a nastavte si, že chcete pokoj s klimatizací. Pokud ještě nejste na booking.com zaregistrovaní, prosím využijte k tomu tento odkaz (win win jak pro Vás – dostanete 10 % z ceny za ubytování zpět, tak pro nás – dostaneme odměnu).

Nejnižší cena za čistý a pohodlný pokoj s klimatizací se pohybuje okolo 200,- Kč/noc, pokud jej rezervujete s velkým předstihem. Jestliže hledáte pokoj na zítra, s velkou pravděpodobností bude nabídka mnohem užší a nejlepší pokoje budou vyprodané. My v průměru platíme 350,- Kč/pokoj/noc.

Zde dávám seznam našich nejoblíbenějších hotelů/guesthousů podle lokality.

Kuta: Tom Guest HouseRedDoorz Premium @ Karang Tenget Tuban, Le Lima

Canggu: Grandpa Resort, Rare Bali Guest House, Delima Guest House

Ubud: Merta´s House, Secret Garden Guest House

Sanur: Akarsa Residence, Mai Guesthouse

Uluwatu: Umah Bukit House

Bedugul: Pondok Nyoman

Nusa Penida: Tropical Garden Inn

Candidasa: Dasa Wana Resort

Gili Trawangan: Havana Hideaway (moc fajn pobyt, ale měli jsme určité výhrady)

Transport

GRAB

K delším vzdálenostem používáme GRAB, se kterým je možné se dopravovat autem nebo tzv. GRAB Bikem, kdy pro Vás přijede řidič na motorce.

Ačkoliv si osobně nemohu GRAB vynachválit a využívám ho pořád, budu upřímná – je s ním někdy problém. Ceny jízdného jsou EXTRÉMNĚ NÍZKÉ a řidiči si tak často vůbec nevydělají. Někteří z toho důvodu (zejména při delších vzdálenostech, typicky při jízdě z Canggu do Ubudu či naopak, kdy je pro ně velmi těžké sehnat zákazníka pro zpáteční cestu) zkouší triky a poté, co přijmou Vaši objednávku, Vám přes aplikaci napíšou nebo zavolají, že chtějí víc peněz. Bohužel na toto nemám univerzální  řešení. Někdy mě to naštve a pošlu je k čertu a někdy na zvýšenou cenu kývnu – především tehdy, pokud je cena v mezích toho, co jsem ochotná zaplatit. Obvykle je totiž i tato zvýšená cena výrazně nižší, než pokud byste jeli klasickým taxíkem.

Kromě toho GRAB téměř vůbec neoperuje v Uluwatu. Stalo se nám, že jsme uvízli na pláži Balangan a neměli se hodinu jak dostat domů, jelikož nikdo neakceptoval naši objednávku.

Dále je GRAB “zakázán” v Canggu i Ubudu. Místní taxikáři jsou totiž naštvaní, že jim GRAB bere práci a mají pak s řidiči GRABu potyčky podobné tomu, co se děje v Praze s Uberem. Zákaz ale nikdo z klientů nerespektuje a stejně GRAB používáme dál. Někdy se Vám jen může stát, že Vás GRAB řidiči nebudou chtít nabrat na nejfrekventovanějších místech anebo Vás budou chtít vyhodit někde v klidnější postranní uličce, kde jim nebude hrozit bezprostřední nebezpečí.

Motorka

Vypůjčení skůtru Vám obvykle zprostředkuje Váš guesthouse přímo na místě. Ceny jsou různé. Běžná cena za 1 den pronájmu je 60.000 IDR (cca 90,- Kč). Pokud si motorku vypůjčíte na delší dobu, měli byste zaplatit okolo 30.000 IDR/den (cca 45,- Kč). Pokud jste na odlehlých místech (např. Nusa Penida), ceny jsou vyšší a motorka Vás bude stát cca 70.000 IDR/den (cca 105,- Kč).

Doprava na Bali je příšerná. Nikde jinde jsme neviděli takový zmatek. Dopravní zácpy jsou tady každodenně, a to zejména v oblasti Kuty, Canggu a Ubudu. Na druhou stranu bez motorky se tady neobejdete, tedy pokud nechcete strávit mládí v taxíku. Pokud jste v jízdě na skůtru nováčci, doporučuji si to vyzkoušet v Čechách, protože tady určitě není ideální prostředí k tomu se to učit (věřte mi, já se o to pokoušela…). Kromě toho sledujeme na Facebooku skupiny jako Canggu Community, Ubud Community a Uluwatu Community a bohužel až příliš často se tam objevují nové příspěvky o tom, že další turista zemřel v důsledku autonehody (a opilosti…). Buďte opatrní.

A jak už jsem zmínila na začátku, nezapomeňt si opatřit mezinárodní řidičák.

Standardní taxi

Nevyužíváme a ani to nemáme v plánu. Pokud se na to chystáte Vy, obraťte se na modré Blue Bird taxíky.

Co vidět

A co byste rádi viděli? Bali má všechno – moře, sopky, jezera, rýžové pole, výbornou food scénu, chrámy, kulturu i bohatou faunu (zejména podmořský život). Pokud tedy přijíždíte na dobu určitou, je potřeba vše dobře naplánovat, prioritizovat a nechávat si časovou rezervu. Kromě toho, že se s velkou pravděpodobností zasekáte v dopravní zácpě tady čas plyne jiným tempem než u nás – Balijci mají na všechno čaaaaaas.

Moře

Pokud jste četli některý z našich předchozích článků, už tušíte, že Bali není o nádherných opuštěných bílých plážích jako z pohlednice. Ty jsou v Thajsku, na Filipínách nebo na Srí Lance, kamarádi 🙂 Na Bali je většina pláží podprůměrného vzhledu (a kvality) a je možné, že budete nostalgicky vzpomínat na loňskou dovolenou na Makarské. Ta hrstka krásných balijských pláží se nachází hlavně na poloostrovu Bukit, takže pokud je cílem Vaší cesty oceán, neztrácejte čas v Kutě a okolí a vydejte se rovnou na jih, konkrétně do oblasti Uluwatu. Bohužel tam za tímto účelem jezdí spousta lidí, takže to určitě nebude jak z Robinsona.

Pláže, které stojí za to vidět:

  1. Dreamland beach (naše nejoblíbenější)
  2. Bingin beach
  3. Balangan beach (doražte za odlivu – na jižní straně pláže za útesy se vytvoří malá laguna)
  4. Melasti beach zejména pro neskutečně nádherný výhled z útesů

Jestliže jste na poloostrově Bukit, zůstaňte v Uluwatu. Do oblasti Nusa Dua podle našeho názoru nemá cenu jezdit. Záliv Benoa stojí za prd (pláž nevhodná ke koupání, na kterou se jezdí jen kvůli předraženým vodním sportům provozovaným ve špinavém moři mezi stovkami lodí) a slavná pláž Geger je plná turistů a mnohem obyčejnější než pláže na Uluwatu. Jediné, co stojí v Nusa Dua za to je waterblow. Nejdříve si však zkontrolujte, kdy je nejvyšší příliv, jinak nic neuvidíte.

Sopky a jezera

Jeden z největších highlightů našeho dosavadního pobytu na Bali byl výlet do centrální části, do oblasti Bedugul (samostatný článek o tom ZDE). Odtud můžete absolvovat jednodenní výlety k jezerům Buyan, Bratan a Tamblingan, navštívit jeden z nejznámějších chrámů na Bali Ulun Danu Beratan postavený na jezeře, stavit se na kávovou farmu, omrknout tamní vodopády (ten nejkrásnější najdete ZDE), toulat se v rýžových polích zapsaných na seznam UNESCO anebo jen tak zírat na nádhernou přírodu okolo.

Pokud chcete trekkovat na některou ze sopek, máte prakticky dvě možnosti –  Gunung Batur nebo Gunung Agung.

Striktně se nedoporučuje zkoušet trekovat na horu Batur bez průvodce (více o tom ZDE).

S ohledem na nedávnou aktivitu sopky Agung je nutné najít si aktuální informace o tom, zda je možné na ni vystoupat.

Ať už Vás zaujalo z výše uvedeného cokoliv, na všechna tato místa doporučuji jet na motorce. S velkou pravděpodobností ani neseženete řidiče. Máme zkušenost, že cestu do centrálního Bali nechce absolvovat většina GRAB řidičů (nevyplatí se jim to) a taxi Vám vyluxuje peněženku. Pokud však budete v Ubudu, napište nám a my Vám poskytneme kontakt na jednoho výborného balijského řidiče, který Vás tam zaveze za skvělou cenu.

Rýžová pole

Rýžová pole jsou téměř všude po Bali. Ty nejslavnější se jmenují Jatiluwih Rice Terraces a Tegallalang Rice Terraces. Pokud nechcete sdílet zážitek z rýžových polí se stovkou dalších turistů, vyhněte se těmto dvěma místům obloukem NEBO tam jeďte velmi brzy ráno.

Mně se nejvíc líbily rýžové terasy v oblasti vesnice Sideman. Je tam božský klid, zelená barva všude kam se podíváš a skoro žádní turisti. Doporučuji se tam ubytovat aspoň na dva dny a užít si absolutní mentální relax.

Chrámy a kultura

Chrámů je na Bali rovněž velmi mnoho a dají se rozřadit do 3 kategorií.

  1. Každá rodina má svůj “family temple”.
  2. Každá vesnice/obec má alespoň jeden svůj “community temple”.
  3. Vedle toho jsou ještě “main temples”, které mají národní význam a jsou pro místní nejposvátnější.

Proto v každé vesnici najdete aspoň jeden velký chrám (community temple) a nespočet tomu podobných malých věžiček za zděným plotem rodinného domu (family temples).

Do chrámů se může vstoupit pouze se zahalenými rameny a nohami. Na některých místech se tento příkaz vztahuje pouze na ženy, nicméně ve většině nejznámějších a tedy i nejposvátnějších templů je tento dress code vyžadován i po mužích. Sarong prodávají na každém rohu za ceny od 1 USD, popř. je k vypůjčení u vstupu do chrámu za drobný poplatek. Pozor na scamy u chrámu Besakih, kam je vstup bez sarongu striktně zakázán a pokud nemáte svůj, nastřelí Vám cenu klidně i 50 USD.

Některé z nejznámějších chrámů, které stojí za to navštívit:

  • Pura Besakih – absolutní vítěz! Nejnádhernější chrám, který jsem kdy viděla a zároveň údajně nejposvátnější na celém Bali. Tomu logicky odpovídá i míra turismu, místní jsou otrkaní a velmi dotěrní, je nutné si zaplatit průvodce a obrnit se trpělivostí při odmítání pouličních prodejců a vybíračů všelijakých “donations” 🙁 Spousta lidí má odsud kvůli tomu velmi nepříjemnou zkušenost (pokud se tam chystáš, přečti si tohle), nenechte se však odradit. Návštěva opravdu stojí za to.
  • Pura Tirta Empul – chrám a venkovní lázně, ve kterých se můžete smočit (v oblečení, ne v plavkách).
  • Goa Gajah – malinký a nicneříkající oltář, který je ovšem uvnitř krásné jeskyně obklopené příjemným parkem. Jedno z mých nejoblíbenějších míst v Ubudu.
  • Pura Taman Saraswati – romantika jako blázen – krásný chrám, před kterým je jezírko se stovkami leknínů.
  • Pura Gunung Kawi – sochy vytesané do velké skály.
  • Pura Ulun Danu Bratan – asi nejfotogeničtější chrám na Bali. Pokud jste někde někdy viděli fotku balijského chrámu, s velkou pravděpodobností to byl tento.
  • Pura Luhur Uluwatu – malinký chrám na obrovských útesech. Pro nás bohužel zklamání, jelikož pro turisty je přístup do něj zakázán, takže Vás prakticky čeká jen prohlídka okolního parku s opicemi. Vyplatí se však dorazit na večerní tanec kecak a užít si západ slunce.
  • Pura Tanah Lot – chrám postavený na moři.
  • Pura Luhur Lempuyang – cíl cesty pro spoustu instagramerů, kteří nechtějí opustit Bali bez typické fotky, jak stojí mezi bránou chrámu se sopkou Agung v pozadí.
  • Pura Kehen – krásný chrám podobný Besakih templu, u kterého roste obrovský banyán (strom).

V chrámech se večer konají nejrůznější vystoupení balijských tanců. Určitě si to nenechejte ujít a alespoň jednou běžte na “kecak dance” (tzv. opičí tanec, kdy desítky balijských mužů zpívají a zpěvem se uvádí do transu a do toho pár tanečníků předvádí příběh z indické básně Ramayana) anebo na “legong dance” (výrazový tanec, při kterém tanečnice používají celé tělo včetně prstů na rukou a do toho na vás zírají a koulí očima… 😀 ). Obvykle je součástí programu tance legong i tanec obrovského tvora, tzv. baronga, který vypadá jako něco mezi lvem a čertem. My jsme byli jak na kecaku tak na legongu a byli jsme nadšení. Je však potřeba si nejdříve pročíst recenze na tripadvisoru nebo na google. Ne všechna představení mají stejnou kvalitu, což Vám může úplně pokazit zážitek.

Nejslavnější představení kecaku se konají v chrámu Pura Luhur Uluwatu. Je však třeba počítat s tím, že tam jsou denně stovky lidí, takže doražte včas, jinak budete stát někde vzadu a vůbec nic neuvidíte. My jsme byli na obě představení v Ubudu, na kecak jsme šli SEM a na legong jsme šli SEM. Obojí můžeme doporučit!

Kromě chrámů můžete navštívit také některý z nádherných královských paláců:

Naše oblíbená místa

Canggu

Canggu je nyní náš druhý domov. Na to, že je to relativně malá vesnice, je zde přes padesát výborných podniků s prvotřídním jídlem a kávou. Nedáme dopustit zejména na Nude, Satu SatuCoffee ‘n’ Oven, KoloniMoana Fish EateryMilk & Madu. Nejlepší na tom je, že každý den doslova rostou nové a nové, takže tato sekce o Canggu bude možná za pár měsíců již neaktuální, jelikož tady zmíněné a doporučované podniky můžou být převálcovány jinými a lepšími.

Turisti sem jezdí zejména kvůli surfování, plážovým party a uvolněné pohodové atmosféře. Všechny dobré večery obvykle začínají v Old Mans, kde mají každý den od 17 do 18 hodin happy hours na alkoholické nápoje. Pokračuje se pak do Deus Ex Machina, kde jsou happy hours od 17 do 19 hodin. Zatančit si můžete ve Finns Beach Club , kde duní hudba 7 dní v týdnu od rána do večera anebo zkontrolujte program v La Laguna, kde téměř každý víkend přímo na pláži pořádají megalomanské tématické party (např. tribal party, native people party, avatar party). Pokud si chcete jen popovídat u piva, zastavte se do Pretty Poison na skate jam.

Canggu je bezesporu jedním z nejlepších míst pro dlouhodobý pobyt na Bali. Důvodů je hned několik:

  1. Je tady levno – cena za pohodlný, nadstandardně vybavený pokoj se pohybuje okolo 300,- Kč/noc, za hlavní jídlo zaplatíte od 45 do max. 150,- Kč.
  2. Je tady spousta mladých turistů (zejména z Austrálie) i dlouhodobě pobývajících digitálních nomádů, díky čemuž si snadno najdete nové přátele.
  3. Všude jsou rýžová pole, takže máte pocit, že jste v přírodě.
  4. Je zde široká nabídka nejrůznějších sportovních zařízení a tělocvičen (crossfit, jóga, lezecká stěna atp.).
  5. Jsou tady kvalitní zdravotnická zařízení, obchody a další služby, které západní člověk potřebuje k normálnímu životu.

Více o bydlení na Bali ZDE.

Nevýhody? Hrozně moc lidí, přiopilí turisti chodící bez trička s pivem v ruce, každodenní dopravní zácpa, kohouti kokrhající od 4:00, škaredá a přeplněná pláž s mořem, ve kterém se nedá kvůli velkým vlnám a proudům příliš koupat.

Pokud máte ve svém programu několik dnů navíc, určitě se sem zastavte. Už jen pro to jídlo! Můžete si odtud zároveň udělat výlet do chrámu Tanah Lot.

Sanur

Sanur je plážové letovisko s krásnou dlouhou promenádou, čistou pláží a příjemnými podniky všech cenových kategorií. Jedinou nevýhodou je, že v moři se nedá vůbec koupat při odlivu. Mnoho lidí sem jezdí kvůli špičkovým luxusním resortům (zásnuby, líbánky atp.).

Samostatný článek o Sanuru ZDE.

Pokud se chystáte na Nusa Penidu, s velkou pravděpodobností budete vyjíždět odsud. Při té příležitosti můžete v Sanuru strávit alespoň 1 den.

Nusa Penida

Asi bych měla vyjasnit, že Nusa Penida není Bali, jde o samostatný ostrov vedle něj. Je to naše srdeční záležitost, oba jsme se tady totiž naučili potápět a strávili krásnou “dovolenou na dovolené”. Pokud rádi šnorchlujete nebo se potápíte, jednoduše ji taky nemůžete vynechat – jsou tady manty, mola mola, school of jacks, rejnoci, želvy… Podle našeho instruktora potápění na žádném jiném místě v Indonésii není pestřejší podmořský život.

Dostanete se sem z Benoa zálivu nebo ze Sanuru. Doporučujeme jet ze Sanuru se společností Maruti.

Samostatný článek o Nusa Penidě ZDE.

Uluwatu

Nikde jinde na Bali nenajdete takové pláže, jako jsou tady (bílý písek, tyrkysová voda a oprsklé zlodějné opice). Můžete sebou plácnout a klidně celé odpoledne strávit pozorováním profi surferů na obřích vlnách.

Pokud si rádi zajdete za písničkou, určitě si nenechejte ujít OMNIA, mladší ségru slavného lasvegaského klubu postavenou na 100 m útesu nad oceánem. Hrál tady Martin Garrix, v září 2018 dorazí Zedd a v listopadu Kygo. Cenově dostupnější variantou baru na útesu je Single Fin.

Podobně jako v Canggu je tady také spousta výborných kaváren a restaurací, jsou však výrazně dražší. Stejně tak je tady dražší i ubytování, a to především tehdy, pokud chcete bydlet blízko centra dění (= prakticky celé západní pobřeží, zejména pláž Padang Padang, Bingin a okolí Single Fin).

Bedugul

Proč jet? Dechberoucí příroda, vodopády, jezera, sopky a rýžová pole.

Nevýhody? Výrazně chladnější klima (jste v horách) a skoro každý den tam v čase cca 13-15:00 sprchne.

Vše ostatní je napsáno výše (Sopky a jezera).

Kuta

Pokud si nedokážete představit dovolenou bez nakupování, diskoték, nějakého toho alkoholu a McDonald´s, pak se stavte do Kuty. Pokud naopak nic z výše uvedeného nevyhledáváte, nenapadá mě pro Vás jediný důvod kvůli kterému do tzv. místního “Disneylandu” jezdit.

My Kutu máme rádi, protože s ní “umíme zacházet”. Po několika marných a trpkých pokusech nyní už víme kam zajít na dobré a cenově přijatelné jídlo, kde nakupovat a kam chodit do klubu. ABSOLUTNĚ nemá smysl ani zkoušet chodit na pláž, každý její cm čtvereční je okupován místními otravnými prodejci snažícími se Vám vnutit všechno od otvíráku na pivo přes zmrzlinu až po ručník.

Kuta je skvělá zejména tehdy, pokud máte chuť protancovat noc. V 17:00 se otevře několika patrový klub Sky Garden, kde za 99.000 IDR (cca 150,- Kč) máte až do 02:00 neomezenou konzumaci v bufetu (grilované steaky, mořské plody, těstoviny atd.). Pokud dorazíte včas, do 21:00 je v ceně rovněž free flow na pivo, vybrané drinky a nealko. Do dnes nám hlava nebere, jak se jim to může vyplatit. Sem tam se v programu objeví jméno některého ze světových DJ´s (například v srpnu 2018 byl ve Sky Garden Skytek, Blasterjaxx a R3HAB). Mimochodem vyžaduje se mírný dresscode – pokud dorazíte v nátělníku, nepustí Vás dovnitř (je však možné koupit si na místě obyčejné černé nebo bílé triko).

Slečny určitě potěším – v nákupáku Beachwalk je pravá a nefalšovaná Victoria’s Secret. Ne jako ten pokus u nás v Česku na letišti. Tady je všechno jako v USA – prádlo, kosmetika, oblečení na doma, sportovní věci i oddělení PINK.

Kuta plynule navazuje na okolní obce Legian, Seminyak a Kerobokan. Všechny 3 jsou velmi turistické, zasekané v dopravní zácpě ALE mnohem autentičtější než Kuta. Zejména v Seminyaku je spousta výborných restaurací, kaváren a barů a je tam mnohem lepší pláž (ačkoliv de facto jde jen o pokračování Kuta pláže) s menším počtem otravných prodejců. Bohužel je tam však dost draho.

Samostatný článek o Kutě ZDE.

Ubud

Ubud byste neměli ze svého itineráře vynechat. Je to kulturní a náboženské centrum celého Bali a krom toho rovněž výchozí bod pro několik výborných výletů do okolí.

Všude jsou chrámy, květiny a obětiny a nádherně to voní vonnými tyčinkami. I ten největší bručoun po několika dnech podlehne tamní ZEN atmosféře. Není proto divu, že se sem sjíždí spousta veganů, ochránců zvířat, přírodních léčitelů, žen odmítajících si holit podpaží a zaříkávačů hadů. Ubud má svoji jedinečnou atmosféru, o které byste se měli přesvědčit sami.

Pro turisty v Ubudu je charakteristické chodit na jógu a vyzkoušet balijskou masáž. Osobně mám odzkoušené jógové studio Ubud Yoga House a byla jsem z něj nadšená (zejména z Vinyasy). Tip na masážní studio v Ubudu bohužel nemám. Cena by se však měla pohybovat okolo 100.000 IDR – 130.000/1 hod.

Mojí nejoblíbenější aktivitou v Ubudu jsou jednoznačně procházky! Tou nejpříjemnější je nenáročná vycházka z centra “města” k výše uvedenému jógovému studiu Ubud Yoga House. Čeká tam na Vás naprostý klid, sytě zelená rýžové pole a spousta galerií místních umělců. Procházku zakončete v kavárně Dragonfly Village třeba u čerstvého kokosu nebo výborné ibiškové limonády.

Doslova přes kopec je pak druhá příležitost k příjemně strávenému aktivnímu odpoledni, a slavnou vycházkou Campuhan Ridge Walk. Nezapomeňte si odtamtud pořídit typickou instagramovou fotku!

Další procházka, kterou jsme absolvovali, vede do údolí řeky Ayung. Jednoznačně jde o nejkrásnější trek z výše uvedených, je však třeba vyjít velmi brzy ráno (my vycházeli v 6:30), abyste se vyhnuli největšímu vedru a slunci. Jde o dlouhý a mírně náročný trek. Návod jak na to máte tady. Čeká Vás nádherná příroda – spousta palem, divoká řeka, rýžová pole a k tomu obrovské množství komárů!! Vezměte si s sebou sprej!

Samostatný článek o Ubudu ZDE.

Co jíst

Pokud chcete poznat balijskou kuchyni, zastavte se v některém z warungů (pouliční “restaurace”) a zkuste nasi campur. Jako přílohu si zvolíte klasickou, žlutou (voňavou kari kurkumovou) nebo červenou (neloupanou) rýží a k tomu si ve vitríně vybíráte nejrůznější maso, ryby, vejce, tofu, tempeh, kukuřičné smaženky či zeleninu. Pokud budete v Canggu, nejlepší nasi campur mají v Bu Mi a Varuna, v Kutě nám nejvíc chutná v Makan Nikmat a v Uluwatu zase v Heboh. Na jiných místech je potřeba být trochu obezřetný. V méně navštěvovaných warunzích může být jídlo ve vitríně i celý den… Nejlepší čas ke konzumaci nasi campur je proto brzy po otvíračce, kdy je všechno ještě teplé a čerstvé.

Nejtypičtějšími pokrmy jsou nasi goreng (smažená rýže) a mie goreng (smažené nudle). Měli jsme je snad stokrát a pokaždé chutnají jinak – v závislosti na tom, jak se kuchařovi zrovna chce. Někdy je to jen rýže/nudle se spoustou levné ABC sójové omáčky, někdy je to výborný mix kořenité rýže/nudlí a křupavé zeleniny s několika rýžovými krekry. Pokud si objednáte nasi/mie goreng special, znamená to, že rýže nebo nudle budou navíc s kuřecím.

Balijci dále milují babi guling, což je pečené sele, které bylo před rožněním několik hodin naložené v koření. Chuťově je to velmi dobré, nám však nevyhovuje konzistence a povaha masa, jelikož na talíř dostanete všechno tzv. od čumáčku po ocásek. My jsme dostali kůži a tuk, neidentifikovatelné kousky něčeho velmi spečeného a sem tam nějaké maso.

Co mně osobně velmi chutná je soto ayam (čirá polévka s kuřecím, čínským zelím a vařeným vejcem), Kubovi zase gado gado (lehce povařená zelenina s arašídovou omáčkou). Vynikající je i ayam betutu (ostré a velmi kořeněné kuřecí maso servírované s rýží, opečenými arašídy a mungo výhonky), roti canai (pečená placka podávaná s výraznou kari omáčkou, kterou si můžete nechat naplnit sýrem, česnekem, zeleninou nebo masem) a polévka bakso (vývar s masovými knedlíčky). S bakso je však často lapálie, protože v 99 % případů budete z knedlíčků vyplivovat kousky chrupavek. Indonésani se s čištěním masa nepářou. Kvalitnější variantu bez chrupavek mají například v Buka Baju v Kutě, kde do knedlíčků zároveň přidávají sýr.

Z většiny turistických míst sou tradiční warungy vytlačovány čím dál více na okraj anebo jsou nahrazovány západními restauracemi. V Canggu, Sanuru, Kutě a okolí, Uluwatu, Ubudu, Candidase, Amedu, Padangbai nebo Jimbaranu je spousta vynikajících restaurací, kde si můžete dát kvalitní šťavnatý burger, křupavou pizzu, autentický řecký gyros nebo třeba hawaiské poke. Spousta rádoby západních restaurací je však špatný vtip. Doporučuji nechodit na pazblink, otevřít si prvně Google Maps a prostudovat si pár recenzí.

Bezpečnost

Bali je převážně hinduistické a jde to vidět i navenek. Místní nejenže věří v karmu, takže se většina z nich zdržuje “páchání zla”, jsou zároveň i věčně usměvaví a milí. Za 5 měsíců, co jsme tady, jsme neměli jediný problém či obavu o bezpečnost nás či našich věcí. Ale…

Čas od času se z Facebooku dozvíme, že na nějakém večírku došlo k okradení turistky (jejich kabelky jsou nejčastějším lákadlem). Tyto problémy údajně dělají Jávani a Lombočani, čili nikoliv hinduisté… Je proto vhodné dodržovat určitou míru opatrnosti, nehonosit se značkovými věcmi, nosit crossbody namísto psaníčka nebo kabelky a při jízdě na motorce si dávat kabelku vždy do kufru.

Obrovským průserem jsou tady občasná úmrtí turistů při autonehodách na motorce. Většina ze zemřelých řidičů byla bohužel pod vlivem alkoholu a jela bez helmy. Jak už jsem psala výše, doprava je tady opravdu katastrofální. Infrastruktura je nedostatečná a pod náporem množství aut a motorek praská ve švech. Motorkáři jsou nevrlí, kličkují mezi autama a cpou se do škvír mezi nimi. V největší špičce dokonce jezdí po chodníku. Příležitostí k nehodě je tady nespočet, tak dávejte obrovský pozor.

Bohužel se dočítáme také o sexuálních útocích na turistky, tento týden dokonce o znásilnění v noci na pláži v Canggu, když slečna hledala místo, kde se vyčůrat. Nechce se nám tomu vůbec věřit, ale bohužel je to pravda. Nejhorší je, že aktivita policie je v takových případech nulová, takže útočník tady běhá vesele dál (níže printscreen příslušného příspěvku). V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NENECHÁVEJTE SVOU PŘÍTELKYNI / KAMARÁDKU CHODIT KAMKOLIV PO SETMĚNÍ SAMOTNOU.

Krátce se zmíním také o všudypřítomných pouličních psech. Většina z nich si Vás přes den ani nevšimne nebo naopak loudí jídlo. Jakmile však zapadne slunce, začnou vylézat do ulic a může se Vám stát, že na Vás štěkají a vrčí. Ideálně psa nechte být, nepřibližujte se a běžte jinudy. Pokud jste alespoň dva, netroufne si na víc než na výstražné štěkání. Pokud jde do tuhého, hoďte mu nějaké jídlo a zkuste si ho spřátelit. Vůbec se mi to sem nechce psát, ale co funguje 100% je hodit po něm šutr nebo to alespoň naznačit. Místní kameny používají na vyhánění psů běžně, takže ví co je čeká a raději utečou.

Vložit komentář

Komentář

  1. Ahoj, za pár dnů se chystáme na Bali a tato stránka nám pomohla při plánování výletů – díky za to 🙂 měl bych jeden dotaz, k dopravě chceme využít aplikaci Grab, ale máme pouze Mastercard karty, které aplikace nebere…v článku píšeš, že lze platit za jízdu i v hotovosti…tak jsem se jen chtěl ujistit, zda to opravdu lze a nejsme tak na místě převapeni. A pak jestli můžeš poskytnout kontakt na řidiče z Ubudu, o kterém píšeš v článku. Máme určitě v plánu jet na sopku, tak bychom jej využili.
    Díky moc a měj se!

    • Ahoj, díky za komentář. My jsme v Grabu měli nastavenou Mastercard od Revolutu a nebyl žádný problém, takže to, že vám to nebere Mastercard je zvláštní. Pokud Revolut ješte nemáte, nemůžu vám ho víc než doporučit kvůli bezpečnosti https://revolut.com/referral/jakubcg!a13221 Byl bych bez něj při cestování jak bez ruky a tak 10x více nervózní, hlavě na Bali, kde ATM scamy jsou bohužel na denním pořádku. Nicméně jak píšeš, za Grab jde vždy platit i v hotovosti a dokonce to řidiči preferují (požádají tě o zrušení jízdy, aby nemuseli platit feečko aplikaci). Řidič bydlící v Ubudu se jmenuje Agung (jako ta sopka:) a číslo na něj je +6281337900434. Komunikuje jako všichni ostatní přes WhatsApp. Moc si to na Bali užijte!!