v Travel Blog

Čas k přečtení: 2 min.

Ještě před odjezdem na Bali jsem všem známým vyprávěla, jak se tady svépomocí naučím plynně španělsky a že si udělám základní kurz potápění. Na to první zatím dost prdím, ale do dvojky jsem se vrhla hned krátce po příjezdu. Na doporučení jednoho bývalého klienta jsem se obrátila na Penida Dive Resort, kde jsem s nejmilejšími instruktory za 5 milionů rupií (ano, jsme tady milionáři 🙂 ) absolvovala PADI Open Water Diver kurz a ještě k tomu v češtině! Díky bohu, protože ačkoliv je moje angličtina na celkem ucházející úrovni, slovíčka jako inflátor, regulátor, první stupeň, automatika nebo barotrauma plic bych asi biflovala ještě dnes.

Prvně však něco málo o Nusa Penida. Je to ráj. Nejsou tam téměř žádná auta a motorek je mimo “centra” tamních obcí taktéž maličko, takže jsme si konečně aspoň na pár dní odpočinuli od dopravního rachotu. Oproti Bali je to na Nusa Penidě jako na venkově – posvátný klid, všude kokosy, palmy, zvířata a pohoda. Jednou večer nám dokonce na celém ostrově vypnuli na hodinu proud, tak jsme se jen tak koukali na hvězdy a poslouchali zvuky “džungle”. Turisté sem však spíše jezdí na jednodenní výlet, v rámci kterého tak tak stihnou cca čtyři body zájmu:

  1. Kelingking – útes připomínající svým tvarem dinosaura, který je díky Instagramu jedním z nejvíc profláklých míst na Bali;
  2. Angel´s Billabong – během odlivu se plochý útes promění v nádherné jezírko, ve kterém se dá koupat;
  3. Šnorchlování/potápění s mantama;
  4. Crystal Bay – zátoka s úžasným podmořským životem a průzračnou vodou.

Ad 1. Pokud se někdy ocitnete na Nusa Penidě, Kelingking je opravdu tzv. “must”. Vyjma islandského Látrabjarg jsem zatím krásnější útes neviděla. Pod ním se nachází nádherná panenská pláž. Cesta k ní je však velmi nebezpečná a fyzicky náročná, upocení tlustoprdi ze států měli co dělat. Naprosto jsme proto nechápali, že po 20 minutách úporné dřiny ze slézání útesu nám dole místní nabízeli vychlazený Bintang, Colu, Fantu, Sprite a dalších 5 druhů tekutin (jak to tam proboha donesli?!).

Ad 2. Angel´s Billabong jsme bohužel zastihli pouze za přílivu, takže namísto stojaté vody nás spíš čekalo běsnění obřího příboje. Taky dobrý. Video zde.

Ad 3. a 4. V Crystal Bay jsem se potápěla celkem třikrát a pokaždé to bylo jako v jiném světě. Je tam všechno, co si může potápěč-nováček přát – obrovské želvy, stovky druhů ryb včetně Nema nebo murén a korály nejrůznějších tvarů v barvách celého spektra. Manty jsme potkali v jejich čistící stanici na Manta 66, kam manty chodí obědvat plankton, zatímco ostatní malé rybičky je ozobávají a čistí od parazitů. Geniální 🙂 Jelikož se Kuba potápět nemůže, namísto potápění s mantami alespoň šnorchloval. Viděli jsme jich desítky, od středních po obrovské. Následovaly želvy, muréna, chobotnice, moje první potápění do jeskyně a nakonec úspěšné složení zkoušky!! Pokaždé, když si na ten den vzpomenu, nemůžu se přestat usmívat a jsem přesvědčená, že si ho budu pamatovat do konce života…


 

Vložit komentář

Komentář

Webmentions

  • Bali – náš průvodce po téměř 8 měsících života na tomto ostrově – Dovolenkaris 09/03/2021

    […] Samostatný článek o Nusa Penidě ZDE. […]

  • Bali - návod k použití - Jakub Kapušňák 09/03/2021

    […] Samostatný článek o Nusa Penidě ZDE. […]