v 2015-2021

Čas k přečtení: 4 min.

Přátelé ví, že jsem se zhruba v mých 22 letech začal hodně zajímat o zdraví, výživu, cvičení a vše okolo. Nepřestávám se ale divit, že to pořád většina lidí nechápe.

Proč jsem tak extrémně zásadový při výběru stravy a proč dodržuji tolik pravidel?

Proč chodím spát pravidelně tak brzo, proč jím tolik zeleniny a takové množství tuků, proč nejím výrobky z mouky, mléčné výrobky, velké množství ovoce, sacharidové přílohy, polotovary, slané pochutiny, sladkosti a rafinovaný cukr, proč omezuji alkohol na minimum, proč používám pouze přírodní hygieniké výrobky, proč piju poslední kávu maximálně ve 14 hod., proč mi po 19. hodině zteplají barvy a stáhne se jas na počítači a na mobilu, proč medituji, proč jím tolik doplňků stravy, proč chodím všude pěšky, proč pracuji na počítači ve stoje, proč piju jenom čistou vodu…

Proč to všechno dělám, když jsem tak mladý? Vždyť mi nic není! Nepotřeboval bych se přeci tak snažit. Tak proč se i přesto tak odhodlaně starám o své zdraví?

Vzdělanost a z ní vycházející prevence

Většinou lidi k nějaké pozitivní změně dokope až krizová situace. Až zcela očividný důkaz toho, že není něco v pořádku. A víte co? To už je většinou docela pozdě. Alespoň teda k úplnému odvrácení důsledků. Ty už se totiž začaly projevovat…

Jenomže přesně to já považuji za naprosto špatný přístup, kterým ničíme své vlastní zdraví. Proč tedy lidé nedělají, co by měli, když jde doslova o jejich život?

Může za to podle mě nedostatečná vzdělanost. A taky pohodlnost.

Učili jsme se nazpaměť chemické vzorečky, vypočítat neznámé veličiny bůh ví jakého geometrického tělesa, vyjmenovat všechny zástupce čeledi korytnatců a když už přišlo na lidské tělo, šli jsme až příliš do hloubky, aniž bychom vůbec probrali mnohem důležitější základy.

A přitom by to bylo jednoduché – co vše můžeme udělat pro to, abychom byli zdraví a předcházeli všem zbytečným onemocněním, abychom vypadali dobře, abychom se cítili dobře, abychom byli emočně stabilní, abychom využívali naše kognitivní funkce na maximum, abychom neměli akné, abychom měli zdravé zuby, aby nás neboleli záda, klouby a kosti, abychom se po pár schodech nezadýchali, abychom měli kvalitní spánek?

Co můžeme dělat pro to, abychom si mohli užívat života naplno, bez omezení?

Já chci žít naplno! Bez omezení!

Neustále okolo sebe vidím spoustu nemocných. Všichni si jen stěžují na nějakou bolest a zdravotní neschopnost. Mladí lidé už od 30 let začínají postupně chátrat. Přicházejí první závažnější problémy. Začínají se projevovat první důsledky toho, jak se o sebe starali doposud. Nebo spíš…nestarali.

Chápete to ale? Ve 30!! Pro mě to znamená za 6 let.

Rozhodl jsem se, že já to tak ve svém životě mít nebudu. Nenaučili mě ptát se na to ve škole, proto jsem se na to naučil ptát já sám. Začal jsem se o zdraví pořádně zajímat. A postupně jsem si na všechny otázky začal i odpovídat. Díky článkům, knížkám, videím a kurzům expertů v oblasti zdraví.

Nechci dopadnout jako většina. Chci být fyzicky a mentálně na té nejlepší možné úrovni přímo úměrné mému věku. A ne se ve třiceti cítit jako šedesátník, který není schopný si půl hodiny aktivně hrát se svým dítětem. Běhat, plazit se, přitahovat se na věci, nosit ho, skotačit.

A to nejde ani zdaleka jenom o to, abych stačil mému budoucímu dítěti. To je pouze jeden z mnoha důvodů, proč jsem se o sebe začal náležitě starat.

Co dělám dnes, ovlivňuje to, jak se budu cítit zítra, pozítří a po zbytek mého života

Ten nejdůležitější důvod je následující:

Každá činnost nebo spíš nečinnost, která tělu neprospívá, se v něm pomalu, ale jistě akumuluje. Něco nahromaděného se určitým způsobem projevuje téměř ihned a většinou v menším měřítku – bolest hlavy, plynatost, ekzém, akné, kaz na zubu, únava, podrážděnost.

Něco daleko později, až za několik (desítek) let, ale o to důrazněji – obezita, cukrovka, vysoký tlak, úplné selhání orgánů, propouštějící střeva, cirhóza jater, artróza, osteoporóza, deprese, demence, alzheimer, parkinson, rakovina.

Svádět vše na vysoký věk je jednoduché, ale není to nic jiného, než výmluva. Není to totiž pravda. Ačkoliv stárnutí k určitým problémům přihrává, není jejich příčinou. Nemoci a zdravotní problémy, stejně jako stárnutí, jdou spolu ruku v ruce a jsou naopak důsledkem toho, jak se o sebe staráme. Takže přesně naopak, než si většina lidí myslí.

Jistě, s přibývajícím věkem tělo chřádne. Orgány se opotřebovávají a jejich funkce se snižuje. Tomu se vyhnout nedá. Vysoký věk ale přímo nemůže za naše zdravotní problémy.

Jsme to, co jíme, myslíme a opakovaně děláme

Doma taky neodhazujete smetí, jak se vám zachce. Tak proč ho pravidelně házíte do svého těla? Proč do něj cpete všechen ten bílý jed jménem cukr, pečivo, hranolky, chemicky vytvořené produkty opovažující se být nazývány “jídlem”, alkohol, dehet, ztužené rostlinné tuky, brambůrky, tyčinky, čokoládové tyčinky, bonbony, sladkosti…

Já mám po celý den dostatek energie, cítím se šťastný, vyrovnaný a spokojený, mentálně výkonný na 100% své kapacity, v kondici, mám silnou kostru a svaly pro minimalizaci zranění při potenciální nehodě, vyhýbám se většine civilizačních chorob a běžným onemocněním, které jsou tak zbytečné… A pokud se u mě nějaký zdravotní problém objeví, rychle se ho zbavím nebo jeho vývoj zpomalím co nejvíc to jde.

Výzývám vás. Myslete na svou budoucnost. Chtějte od života víc, než si jenom stěžovat na špatné výsledky od doktora a na to, jak vás něco bolí. Zbavte se permanentního strachu z toho, že se u vás v těle objeví nějaká závažná nemoc. Buďte volní.

Starejte se spolu se mnou o své tělo a ono se vám za to bude neustále odvděčovat!

Vložit komentář

Komentář