v Trading

QNT (Quant) 2022-09

Pro “rozblogování se” po několikaleté pauze, napíšu o něčem aktuálním, nad čím nebudu muset tolik přemýšlet a vzpomínat, protože se to odehrává teď a tady před našima očima. Vlastně to bude to i ukázka toho, jak taková příležitost vypadá při vstupu, když nejde vidět pravá strana grafu a nemám tak jako vždy absolutně ponětí o tom, kde bude cena za pár týdnů. Ale tak je to vždy, a stačí, když vidíme co se právě teď děje a na základě toho uděláme tradingové rozhodnutí. Křišťálová koule není potřeba.

Po několika měsících brutálního downtrendu se konečně rýsuje učebnicově vypadající Relative Strength (RS) trade v cryptu. Jedná se o QNT (Quant), aktuálně #34 coin dle market cap (MC). Ještě před měsícem na začátku září byl však #46, což už samo o sobě hovoří o velmi silné poptávce po tomto coinu vyplívající z rychle rostoucí tržní kapitalizace. Přesně tak se chovala LUNA (Terra) v červenci a v srpnu 2021 během konce crypto korekce, když jsem ji bedlivě pozoroval a než jsem ji nakoupil všemi deseti.

Na weekly timeframe jde krásně vidět, jak hluboký propad byl v červnu v BTC narozdíl od bullish weekly pinbaru v QNT. Už právě během této doby šlo Quant vnímat za potenciálního kandidáta na bottom play. Realtime jde RS vidět vždy krásně ve watchlistu. Pokud je dostatečně malý (max 15-20 jmen) a člověk mu věnuje pozornost každý den.

Nicméně bottom fishing se mi prostě nikdy nevyplatilo, protože takových shallower bottoms relativně vůči BTC může být i několik v řadě. “Kupováním co nejniž” se já osobně dokážu akorát zacyklit ve ztrátách a v zazoomovaných grafech a přitom mi uniká big picture a nějaká obrovská příležitost jinde.

Vždy je dobré první vidět jasnou sílu v grafu. Jednoduše zřetelný demand trvající několik týdnů. Strength begets strength. V tomto případě jsme takový růst mohli vidět na konci června a celý červenec. No a během srpna, kdy BTC otestovalo opět dno u 18k, se v QNT utvořilo higher low v rozjetém trendu ode dna. Takže zatímco BTC bylo zpět u lokálního dna tohoto bear marketu (cena se nikam se za čtvrt roku nepohla), Quant pracoval na swing low 113% od svého dna v červnu…ukázková RS! A nejvýš se Quant během této rally dostal 222% narozdíl od 42%, které předvedlo BTC.

Co se samotného načasování vstupu týče, na můj vkus vypadá zatím vše až moc učebnicově. Klasické VCP v těsné blízkosti silného VRVP (volume profile vycházející z weekly timeframe) a potom jedna bullish konsolidace za druhou. Vstup do takto rozjetého uptrendu je banální. Když to řeknu jednoduše, v podstatě se to dá koupit kdekoliv a stačí managovat risk. Tzn. mít nějaký rozumný stoploss (aspoň 4-5% v cryptu), po vstupu hodně bedlivě sledovat aspoň 2 dny a v případě shakeoutu zkusit re-entry. Každý, kdo má s TA už nějaké zkušenosti, uvidí nějakou bull flag, pennant a bůh ví jaký další bullish chart pattern.

Největší umění je ale během korekce celého trhu vůbec takový graf najít, být si dané relative strength vědom a hlavně mít ty koule na to nakoupit a managovat risk, když celý trh vypadá tak strašně bídně. Vstup v tak pěkně vypadajícím grafu je to nejsnazší. Teď bude hrát roli jak silný tento uptrend skutečně je, zdali nejde pouze o liquidity event, jak se ceně bude dařit překonávat další resistance z minulého roku, zdali budou nějaké volatilní shakeouty a když ano tak jak daleko od našeho vstupu atd. atd. Trade management včetně exitu už je whole different ball game.

Nejsilnější koně a nejlepší trady fungují hned. Neotálí. A díky tomu jak se QNT zatím chová, především poslední 2-3 týdny, by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby projelo ATH jako máslem během následující Q4 relief rally celého trhu.

Update 7.11.2022

We’re still not out of the woods yet, aka stále jsme v bear marketu a je potřeba počítat s vysokými rotačními pohyby a ne úplně čistými trendy s shallow pullbacky. $QNT stále pracuje na aktuálně 32% hlubokém pullbacku, což se samo o sobě může zdát jako velké číslo, nicméně v kontextu více jak 130% trendu (v září byla cena na 100, o měsíc později v říjnu na 230) a zároveň v kontextu crypta jako takového, jde o naprosto běžný pullback. Hlavně v tomto případě, kdy volume vypadá jak z knižního příkladu, tzn. pozvolně klesající selling pressure.

Osobně bych nekupoval teď hned jen za cenu toho mít nízkou cenu (z toho už jsem tradingově “vyrostl”). Může totiž ještě velmi jednoduše přijít wick pod tuto úroveň, což by ale bylo přesně to, co chceme vidět. Počkal bych si na změnu trendu na nižším timeframe (4H nebo 12H), nejlépe třeba i obrat moving average na tomto timeframe, a především bych chtěl vidět zvýšené zelené bullish volume. Teď už se pullback ke konci blíží, ale jako úplný konec to ještě nevypadá. Ideálně by měl přijít ještě nějaký stop run pod tuto úroveň a následná otočka. Potom bych klidně koupil všemi deseti 🙂

Vložit komentář

Komentář

Webmentions

  • MATIC (Polygon) 2022-10 - Jakub Kapušňák

    […] Otevřít pozici je vhodné buď na pullbacku k nějakému moving average na 4h nebo 12h timeframe, abychom kontrolali risk. Popřípadě trpělivě dál čekat na pořádný breakout skrz 0.95, který pravděpodobně přijde během silného dne v celém trhu. Pokud bude MATIC pokračovat v aktuálně silné price action, tak se není čeho bát, že by nebylo několik příležitostí pro vstup, tak jako například v QNT (Quant). […]