v Trading

MATIC (Polygon) 2022-10

Na mém crypto focus listu je aktuálně pouze pár jmen, které se v posledních několika týdnech prokázaly očividnou a déle trvající relative strength. Jsou to pouze tyto coiny – QNT, ENS, MATIC, EGLD. Teď se zaměřím na MATIC (Polygon), což je se svým market cap $6.5 bil. 12. největší coin. Pro drtivou většinu lidí dost nejspíš nezajímavý coin k tradingu, kvůli “přiliš vysokému MC”. Nicméně v cryptu, narozdíl od akcií, je potřeba myslet na to, že je možné skutečně cokoliv. Tržní kapitalizace projektu rozhodně hraje roli, ale neznamená to, že by projekt nemohl vyrůst o dalších několik set procent v poměrně krátkém čase.

Crypto je divoký západ. Příkladů je mnoho, ale dnes uvedu jeden, jehož jsem byl svědkem a který mám neustále čerstvě v paměti. Na konci ledna 2021 bylo BNB (Binance Chain) 10. největší coin, shodou okolností taky s $6.5 bil. MC tak jako dnes MATIC, a o pouhé 3 měsíce později po 1400% zhodnocení se posunulo na 3. pozici hned za BTC a ETH, s MC těsně pod $100 bil. Masakr, velký coin se stal obrovským. Takže to jde a je na to prostě potřeba myslet. V cryptu neplatí žádné přesně dané pravidla, zatím nikdo nic pořádně nereguluje, trh je mnohdy silně iracionální a to je důvod, proč zde stále existují takové příležitosti, jako v žádném jiném obchodovatelném instrumentu.

Anyway, back to MATIC.

MATIC dokázal udělat 230% ode dna, zatímto BTC pouhých 42%, ale především se narozdíl od BTC nevrátil zpět na dno, ale gains si udržel. Ohromná dlouhotrvající relative stregth během korekce. Porovnávat bychom mohli spíš s ETH, jehož je MATIC layer 2, ale i v tomto případě je MATIC mnohem silnější. ETH Se sice zatím nevrátilo zpět ke dnu jako BTC a pár desítek procent si drží, ale na MATIC nemá. Každá jemná síla v BTC a ETH se v MATIC projevuje mnohem silněji a naopak každý pullback je mělčí, což je typický projev relative strength.

Zatím lze pozorovat relativně silnou price action v porovnání se zbytekm trhu, nicméně na otevření tradu je zatím trochu brzy. Ať se coin projevuje jakkoliv silně, neustále je velmi rotační, tzn. mean reversion je za každým rohem, stále má hluboké pullbacky několik procent a silné dny nejsou natolik stilné, aby stihly odjet dostatečně daleko od potenciálního vstupu. Jednoduše řečeno, MATIC je stále v několikaměsíční range a stále se nejedná o trend. Možná jsme na jeho úplném začátku, nicméně začátky trendů bývají dost nevyzpitatelné a mnohdy náročné pro obchodování. Obzvláště když celý trh stagnuje a gravitačně tíží všechny coiny, včetně těch silnějších jako je MATIC.

Otevřít pozici je vhodné buď na pullbacku k nějakému moving average na 4h nebo 12h timeframe, abychom kontrolali risk. Popřípadě trpělivě dál čekat na pořádný breakout skrz 0.95, který pravděpodobně přijde během silného dne v celém trhu. Pokud bude MATIC pokračovat v aktuálně silné price action, tak se není čeho bát, že by nebylo několik příležitostí pro vstup, tak jako například v QNT (Quant).

Vložit komentář

Komentář

Webmentions

  • CHZ (Chilliz) 2022-11 - Jakub Kapušňák

    […] swing high (červená šipečka) na všech 3 grafech. I přes silnou price action v BNB a MATIC, mají oba coiny ještě co dělat, aby se vůbec k tomuto bodu přiblížili. Zatímco CHZ od […]