v 2015-2021

Čas k přečtení: 7 min.

Už od samého začátku roku se chystám na to, že sepíšu článek o mých cílech v 2016. Vždyť i v závěru shrnujícího článku roku 2015 jsem se zmínil o tom, že se o to s vámi brzy podělím.

Den za dnem plynul a já jsem úkol v kalendáři každý večer posouval. Musím ale uznat, že důvod je docela ospravedlnitelný. Začal jsem totiž tvrdě pracovat na svém hlavním cíli pro tento rok. Čas by sice samozřejmě byl, klidně celý den, ale nebyla chuť na nic jiného, než ležet v tom, co mě naplňuje nejvíc.

Několik hodin denně jsem trávil studováním grafů a článků o swingovém obchodováním akcií a taky samotným obchodováním. A rozhodně neplánuji přestat!

Minulý rok jsem cílů měl více. Byl jsem na začátku obrovské změny a rozhodl jsem se zapracovat na hodně aspektech svého života. Možná až moc. Neměl jsem žádný příjem a odešel jsem ze školy, takže jsem se chtěl postavit na vlastní nohy, chtěl jsem si vypracovat skvělou postavu, vytvořit si svůj blog a pravidelně na něj přispívat, zhodnotit účet o 50%… Nemohl jsem se pořádně soustředit ani na jedno.

Lesson learned. Věděl jsem, že to tak funguje, ale teprve minulý rok jsem si to zažil na vlastní kůži. Pokud se snažím soustředit na více jak jednu nebo dvě věci zároveň, má snaha jde zbytečně téměř v niveč. Možná se mi podaří částečného dosažení některých cílů, ale vždy přijde zklámání z toho, že jsem nesplnil ani jeden úplně. Laserová soustředěnost na jeden nebo dva cíle je ale klíč k úspěchu.

Ach ten minimalismus… Už ho musím vážně začít uplatňovat úplně všude! Na co jsem tedy svůj laser zaměřil pro tento rok?

1) Stanu se úspěšným a konzistentně profitabilním full time traderem. Trading mě začne živit.

Rozhodl jsem se, že se stanu úspěšným a konzistentně profitabilním full time traderem. Můj sen. Má afirmace, kterou si opakuji na konci každé meditace po dobu více jak tří let (v přítomném čase, jako by se to už stalo – jsem).

Prostě jsem se pro to rozhodl! A přes to nejede vlak. Odhodlaně věřím tomu, že přesně tak totiž začíná úspěch v čemkoliv. Nelze dorazit do cíle, pokud se člověk nerozhodne vyrazit na cestu. Rozhodl jsem se pro to a začal jsem na tom makat.

Už v roce 2011 jsem zjistil, že by mě trading mohl bavit. Ta komplexnost, statistiky, čísla, grafy, nejistota… To všechno mě přitahovalo hned od začátku! Miluju matematiku, ne že bych ji měl potřebu studovat a jít hlouběji, ale strašně mě baví její využití v praxi. Čísla jsou všude okolo nás a vlastně téměř vše jde spočítat. Jak mě baví starat se o své tělo a cvičit, stejně tak to platí i pro můj mozek. Každý den ho nějak procvičuji!

A trading je pro to vynikající. Je to taková složitá hra pro dospělé. Nenašel jsem jinou činnost, která by mi mohla přinést naprostou svobodu, po které tak toužím. Pro běžného smrtelníka víceméně “neomezené množství” peněz za relativně tak málo času. Roky je sice nutné studovat, dělat chyby a učit se z nich. Ale pokud se mi podaří dostat se do fáze, kdy budu v exekuci svých strategií konzistentní, bude ta dřina stát za to. V obchodování neplatí, že čím déle u něj sedíte, tím více si vyděláte, jako v běžném zaměstnání. Někdo obchoduje hodinu denně, někdo 4 hodiny denně a někdo zase 4 hodiny měsíčně. A přitom si můžou všichni vydělávat úplně stejné peníze.

Není to nemožné. Je to má největší životní výzva! Už předminulý rok jsem začal vidět obrovský potenciál ve swingovém obchodování akcií. Grafy akcií nabízí učebnicové příklady breakoutů, pullbacků od MA, role reversals, respektování trendlines a jiných nástrojů technické analýzy víceméně na denní bázi. Existuje mnoho strategií s velmi robustním poměrem risku a zisku.

Vždy mě ale odrazoval počet akcií, které se dají obchodovat. Příležitostí je každý den až příliš mnoho a to pro mě bylo zatím kontraproduktivní. Byl jsem tím buď ochromený a nechtělo se mi tolik grafů analyzovat nebo jsem naopak obchodoval vše, co jsem viděl. Chyba! Neměl jsem v tom pořádek. Neměl jsem totiž čas udělat si ho v tom.

Tento rok to bude ale jinak. Swingové obchodování akcií je mi zatím ze všech přístupů k tradingu nejblíže. V tradingu si totiž musí čověk najít to, co vyhovuje jeho nátuře. Rychlost pohybů, velikost risku, časová náročnost… To všechno a mnohem víc musím brát v potaz, abych si našel ten správný styl a v tom se zdokonalil.

Doposud pro mě nebyla vhodnější doba věnovat se tradingu na plný úvazek než nyní. Mám spoustu volného času a relativně stálý příjem, protože FoodiesFeed vydělává každý měsíc zhruba stejnou částku, aniž bych se o web musel nějak nadměrně starat. Konečně! Nikdy jsem tradingu nemohl věnovat tolik času, jelikož jsem neměl nic, co by mě mezitím živilo. Vždy jsem ho musel řadit na druhé místo.

Už ne! Už je na prvním a doufám, že tam zůstane navždy. Teda až po Haničce samozřejmě :-))

2) Budu natáčet a sdílet na internetu videa ze svého života. Budu ostatní inspirovat a motivovat svým příběhem. (Můj YouTube kanál)

Baví mě lidem pomáhat na cestě za lepším životem, to už vím dlouho. Baví mě sdílet to, co se ustavičně učím na té své cestě. Baví mě lidi inspirovat a motivovat. Naplňuje mě to.

Proto jsem si taky založil tento blog a začal psát články. Mám názor, že nic nedokáže lidi inspirovat více jak to, když někdo naplno sdílí svůj vlastní život. Svůj příběh, svou cestu.

A jelikož žijeme v době, kdy videa je velice jednoduché natáčet, sdílet a dívat se na ně, rozhodl jsem se, že je začnu natáčet i já. Video je totiž nejsilnější nástroj, jak nechat ostatní nahlédnout do našeho života a tím je inspirovat.

Chci oslovit zejména mladé lidi, kteří nad životem zatím tolik nepřemýšlí a nechávají se jím unášet. A třeba špatným směrem. Realita se jím totiž zatím děje, neudávají ji oni. Budu ale rád, když má videa dají něco i těm starším, než jsem já.

Mám řadu zdravých návyků, které mnoho lidí nemá a přitom vím, že to jsou právě tyto návyky, které mě postupně přivedly tam, kde se v životě nacházím teď. Žiju podle svých představ, na nic si nestěžuji a za vše nesu plnou zodpovědnost. A přesně tento přístup chci s ostatními sdílet.

Samotného mě videa v poslední době motivují nejvíce. Baví mě pozorovat životy ostatních normálních lidí a říkat si, že takhle bych chtěl taky žít. Videa mě motivují k naplněnějšímu životu, starat se o své zdraví, více cestovat a poznávat, více zažívat a kupovat méně věcí, více se zajímat o cizí kultury atd.

Budu se natáčet při tom, jaké činnosti a aktivity naplňují můj každodenní život, jak se starám o své zdraví, o své tělo, jak si vydělávám, jak cestuji, jaké mám názory, jak přistupuji k určitým situacím, co dělám pro to, abych minimalizoval stres… Budu dbát na kvalitu a na to, aby videa vypadala dobře, protože sám se na škaredá videa nedívám.

Nicméně nebudu trávit hodiny editováním, stříháním záběrů do hudby, vytváření zajímavých scén jako z filmu a podobně. Půjde mi především o jedno – o kvalitní obsah. O autentické záběry z mého života, které ostatní nakopnou k tomu, aby si šli taky za svými cíli a sny.  

Ze začátku to bude hodně o nervy. Zkusili jste se někdy natáčet, vysvětlovat něco srozumitelného a potom se na to dívat a přitom se za to nestydět? Ha! Docela prdel vám povím 😀 Mám bobky z toho, jak na to zareagují známí. Nicméně ten strach už je docela minimální oproti tomu, jaký jsem ho měl, když jsem začal tradovat…a fotit jídlo…a psát motivační texty na Instagram…a rozhodl se skončit se studiem… Budu se cítit trapně tak první dvě tři videa, ale to přejde. Co se může stát? Vůbec nic 🙂 Těsím se na to! Sledujte mě.

Menší cíle aneb srovnání kormidla

Jak nadpis naznačuje, nejde ani tak o cíle, jako spíš právě o srovnání kormidla a ujasnění si směru. Nejde ani tak o cíle, jako spíš o navrácení se zpět mezi mantinely, které jsem si vytyčil už dříve. Čas od času je totiž potřeba podívat se na svůj život s odstupem. Když zjistíme, že jsme někde trochu vybočili, Nový rok je pro navrácení do kolejí tím správným okamžikem.

FoodiesFeed

Opět se začnu soustředit na fotky. Snažil jsem se mít na webu moc věcí najednou, to mi zabíralo spoustu času a přitom mě to ani nebavilo. V jeden moment jsem si přidal spoustu práce navíc – magazín, digital goods a blog. Přitom jediné, co za celý rok 2015 vydělalo bylo reklama a prodej fotek.

Food magazín je sice pěkný a kurátorování obsahu mě baví (#1, #2, #3, #4), je to ale obrovský žrout času. Takže mě to bavilo jenom tehdy, když jsem to nemusel dělat z povinnosti. Což bylo v 99% případů.

Pokud budu v magazínu pokračovat, vytvořím mu samostatnou stránku a domluvím se s někým, že ho bude spravovat. Potřebuje totiž obsah, marketing, reklamy a vlatně všechno ušité na míru. Magazín navštěvují úplně jiní lidé, než ti, kteří si přijdou pro fotky zdarma. Nemůžu celé stránky uzpůsobovat rozdílnému publiku a dělat neustálé kompromisy.

Budu se tedy znova soustředit pouze na to, co mě stále baví – focení. Přestanu mít snahu najít mnoho různých způsobů, jak na FoodiesFeed vydělat. Budu naopak zdokonalovat ten, který už funguje – prodej fotek. Budu přidávat jeden nebo dva nové balíčky měsíčně, budu se soustředit na kvalitu fotek, budu jich fotit co nejvíce.

Finance

V minulém roce jsem si začal vydělávat své první peníze. Utratil jsem ale víc, než jsem si vydělal, a natrhl jsem tak finanční polštář od rodičů z doby mého studia. A to se mi rozhodně nelíbí. To není správný způsob zacházení s penězi. Nemůžu si dovolovat utrácet víc, než vydělávám.

Řešením není vydělávat více. Řešením je utrácet méně. Tento rok se budu soustředit na to, aby šly peníze z mého účtu a peněženky pouze tehdy, pokud mi jejich útrata přinese skutečnou hodnotu. Z peněz navíc si budu vytvářet finanční rezervu. Jedna rezerva bude ležet někde na účtu a pro druhou si sám sestavím dlouhodobý investiční plán a začnu ji zhodnocovat na stáří.

Osobní život a můj ideální den

Jak jsem již na začátku článku zmínil, minulý rok jsem si dal cílů až až. A nakonec se mi nepodařilo vlastně ani jeden splnit na 100%. Sice všechny, ale tak na 50-70%.

Tento rok na to jdu snad správně. Pozpátku. To znamená, že jsem se sám sebe zeptal, jak si představuji svůj ideální den. Jak chci trávit svůj drahocenný čas, jak chci aby vypadala má denní rutina. Ve výsledku náš život totiž není nic jiného, než souhra návyků a rutin. Ohňostroj se děje párkrát do roka a je bezva, když se v našem životě objeví, je to ale ta neustále hořící svíčka, která by nás měla naplňovat a dělat šťastnými.

Nechci trávit tolik času na počítači. Chci vyměňovat co nejméně svého drahocenného času za peníze. Full time traderem se chci stát v roce 2016 právě proto, abych se výše mého příjmu neodvíjela od toho, kolik hodin prací strávím. Trading mi časem dovolí mít pohádkové příjmy, i když budu obchodovat třeba jenom 2 nebo 3 hodiny denně.

Chci mít více času na Hanču, kamarády, procházky, focení, cvičení venku, zábavu, natáčení videí, cestování, návštěvy rodiny, vaření, jídlo, čtení a psaní. Především chci žít čím dál tím více jednodušší život. Trávit ho naprosto základními činnostmi, nestresovat se prací nebo nedostatkem peněz a času, užívat si života naplno a dělat to, co mě nejvíce naplňuje.

Chci se vyvarovat ustavičnému pocitu, že nejsem dostatečně produktivní. Budu žít naplno a užívat si svého mladého věku. Musím najít balanc mezi snahou o úspěch a užíváním si života už teď.

Tak jdeme na to, už máme jenom 351 dní (2016 je přestupný, věděli jste to?)!

Vložit komentář

Komentář