v 2015-2021

Čas k přečtení: 4 min.

Určitě jste se už alespoň jednou v životě snažili o nějakou změnu.

Už jste se nemohli nadále dívat v zrcadle na svou postavu. Chtěli jste skoncovat s kouřením. Chtěli jste něco udělat s vašim nízkým příjmem. Vadilo vám, jak moc se díváte na televizi a jak málo čtete knihy.

Začali jste tedy dělat něco jinak. Začali jste věci ve svém životě měnit. Každý z nás se alespoň čas od času snaží o nějakou pozitivní životní změnu.

Nicméně, jak dlouho vám většinou nové chování vydrží? Týden? Po první překážku?

Zamýšleli jste se někdy and tím, čím to je, že u většiny změn nesetrváte dostatečně dlouho, aby se dostavil výsledek?

Chcete změnu. Jaký je ale váš důvod?

PROČ jste se pro něco rozhodli? PROČ by vás to uspokojilo? PROČ byste tomu měli věnovat čas a energii?

Lidi si často myslí, že se stačí jen rozhodnout. Ostatně, vždyť to tvrdím i já sám, je to tak? Do jisté míry je to pravda, za kterou si skálopevně stojím. Ale je tam malý háček.

Každé rozhodnutí pro změnu potřebuje důvod. A to nejen ledajaký.

Důvod musí být váš vlastní! Opravdu silný, hluboký, založený na vašich vnitřních hodnotách, prioritách a životních cílech!

Dlouhotrvající změna nebo začátek něčeho nového potřebuje důvod, který vás udrží disciplinované. Který vás znova rozběhne, když se zastavíte. Důvod, který vám pomůže překonat objevující se překážky. Takový důvod musí zapříčinit, že když si na něj vzpomenete a připomenete si PROČ jste vůbec začali, znova se ve vás objeví to prvotní nadšení.

Chtějte podnikat, umět anglicky, být úspěšní, zdraví, svalnatí, pracovití, dochvilní, spolehliví, přestat kouřit, přestat jíst pečivo… Rozhodněte se pro cokoliv. Ale mějte pro to ten správný důvod!

Mám důvody, které mě motivují a nenechají mě sejít z cesty

Tento rok v srpnu mi bylo 24 let a zhruba ve 20 letech jsem se rozhodl, že budu žít jinak, než většina ostatních. Nepotřeboval jsem žádnou katastrofickou událost, tak jako to bývá u lidí zvykem. Prostě jsem si naštěstí v docel nízkém věku uvědomil, že celý náš život se odvýjí pouze od toho, jaké rozhodutím v něm uděláme a jak tvrdě si za nimi jsme ochotni jít. Všechno ostatní jsou jen výmluvy.

1. Úspěch

Rozhodl jsem se, že budu ve svém životě úspěšný a finančně nezávislý. Budu podnikat přes internet a průběžně zhodnocovat svůj majetek obchodováním na burze.

Důvod: Mou největší životní prioritou je svoboda. Nezávislost na místě, čase a financích. Nechci si nechat diktovat někým cizím (zaměstnavatelem), kdy a na jak dlouho pojedu poznávat svět, kdy si budu vyřizovat své záležitosti, kdy se uvidím s přáteli nebo třeba kdy budu sportovat.  Zároveň nechci, aby mě omezovaly peníze v tom, jakou restauraci vyzkoušíme s Hančou tentokrát, do jaké země pojedeme, jaký byt si pronajmeme nebo kolik festivalů letos obrazíme. Chci žít bez omezení. A to je pro mě ten nejsilnější důvod.

Chcete žačít podnikat kvůli penězům? Protože to dělá někdo jiný a má se skvěle? Nebo protože prostě…peníze? Ani nezačínejte, ušetříte si spoustu času a nervů.

2. Zdraví

Rozhodl jsem se, že se budu starat o své tělo. Budu jíst jenom opravdové jídlo, budu dodržovat kvalitní spánkovou hygienu a pravidelně se hýbat.

Důvod: Opět, chci žít naplno! Chci chodit a běhat a skákat a lozit a přitahovat se a nezadýchávat se do každých schodů a stačit svým dětem a plavat a být pořád zdravý a mít neustále energii a užívat si… To, jak se o své tělo starám, je jedna z velmi mála věcí, které mám ve svém životě skutečně pod kontrolou. To si zapamatujte. Než do sebe začnete znova cpát to, co do sebe běžně každý den cpete. Pomalu ale jistě, dobrovolně, ničíte své vlastní tělo.

Začali jste s další dietou? Nechte mě hádat. “Chcete zhubnout“, je to tak? A navíc vám to doporučila Magdálena Odbornická z časopisu Ultrafit, která tvrdí, že tato dieta je nejnovější zaručený hit. Zkuste to… A potom zase… A zase… A zase… Zkoušejte to klidně celý život.

3. Život

Rozhodl jsem se, že budu žít klidný život plný činností, které mě naplňují. Nebudu se za ničím hnát.

Důvod: Důvodem je kupodivu další rozhodnutí. Rozhodl jsem se, že budu žít. Ha! Jak jednoduché, že? Ale kdo z vás se pro to taky vědomě rozhodl? Já si nenechám život proklouznout mezi prsty. Nechci skončit jako další vyhořelý podnikatel, který nemá ponětí, co to má doma za spratka, který ho už ve 12 letech tak nenávidí (určitě je chyba v tom dítěti). Chci vnímat svět okolo sebe, chci život prožívat, chci si ho užívat. Žiju proto přítomným okamžikem, tady a teď. Teď mě můj život baví a věnuju mu svou plnou pozornost. Teď jsem šťastný. Ne až… až… až… až… až…

4. Vztah

Rozhodl jsem se, že budu pečovat o náš vztah s Haničkou. Budu ji milovat ze svého celého srdce.

Důvod: Všude okolo sebe vidím, jak muži neustále nadávájí na své ženy. Stalo se to pomalu mužským sportem. Doslova a do písmene to nenávidím. Pořád to samé dokola. Jako kolovrátek. Tak přesně tak nechci dopadnout. Respektuji Haničku jako zcela autonomní osobnost, respektuji její rozhodnutí, její životní priority a cíle, které mohou být zcela odlišné od těch mých. Neurážím ji, neponižuji ji, jednám s ní jako se sobě rovnou. Určité předsudky a špatné chování ve mě sice zakořeněné jsou, ale postupně pracuji na jejich odstranění. Chci. Protože šťastný život začíná sice v šťastném vztahu s námi samotnými, ale hned v závěsu je šťastný vztah s našimi nejbližšími.

5. Cestování

Rozhodl jsem se, že budu cestovat. Často. Opravdu hodně často.

Důvod: Protože sám svět je to nejkrásnější, co na světě existuje. A já ho chci vidět. Celý! Nebo teda aspoň jeho velkou část. A taky protože cestování otevírá oči a mysl. Vrací mě vždy znova na začátek. Háže mě do vody, do neznámého prostředí, znova a znova. Dovoluje mi poznávat nepoznané, objevovat neobjevené. Cestování ze mě dělá člověka, kterým jsem dnes.

Nesnažte se o změnu bez svého vlastního důvodu

Všimňete si. Všechny důvody jsou…mé. Mé vlastní. Nenapsal jsem, že dělám něco, protože to dělají ostatní. Protože peníze, protože závist, protože je to cool, protože jsem to viděl na YouTube.

Ať už se chcete začít chovat nějak jinak, naučit se nějaký jazyk, více si vařit doma, méně očekávat od ostatních, napsat knihu, založit blog…

Najděte si ten správný důvod. Nepřejímejte ho od společnosti. Obecné a povrchní důvody nejsou dostatečně silný motor. Selžete. A to vy nechcete.

Vložit komentář

Komentář