v 2015-2021

Čas k přečtení: 3 min.

Žijeme ve světě orientovaném na okamžité dosahování výsledků. Naučili jsme se, že jde některé své potřeby uspokojit v podstatě ihned.

Jakoukoliv informaci najdeme během pár vteřin na internetu, můžeme kdykoliv komukoliv zatelefonovat a něco mu sdělit, můžeme si kdykoliv cokoliv koupit, dát si kdykoliv cokoliv na jídlo, sbalit se a být za pár hodin u moře… Víte, co myslím.

Čekat na něco týden je dlouho. Půl roku? No, budiž, ale musí to stát fakt za to. 10 let? Na co bych asi tak dlouho čekal. Čtvrt století? Ale no tak, probuď se.

Jenomže toto okamžité uspokojování našich potřeb zapříčinilo, že máme tendenci chtít dosáhnout i našich cílů v co nejkratším možném čase. A přitom jsou to cíle, které z podstaty věci vyžadují čas, zkušenosti nebo obojí.

Taky byste nejraději viděli na svém břiše pekáč buchet už za týden, vyléčili svou nemoc jedním vybraným platem prášků, navždy vyřešili všechny stávající i budoucí rozepře se svou drahou polovičkou dnes u večeře a potom přes noc zbohatli a koupili si tu luxusní káru?

Usilovná práce, konzistence, trpělivost a odhodlanost mnoha lidem, až na výjimky, nic moc neříká.

Přitom jsou to právě tyto vlastnosti, které nás v životě dostanou nejdál. Přinesou nám štěstí, spokojenost, lásku, klid, úspěch, bohatství. Víceméně vše, co si každý ve svém životě tajně přeje.

Ale není ochotný tomu nic věnovat…

Dlouhodobě orientovaná mysl

Osvojil jsem si schopnost dávat přednost užitku a výsledkům, které mohou přijít až zadlouho v budoucnu, před krátkodobým uspokojením svých potřeb.

Snažím se vykonávat veškerá rozhodnutí ve svém životě na základě toho, zdali mi přinesou bohaté potěšení a s ním i rychlé vyprchání teď hned, a nebo budu jejich plody vychutnávat až později, ale za to déle.

A v mnoha případech jsou ty plody dokonce ještě sladší, než kdybych byl nedočkavý, volil okamžité uspokojení a vrhl se na ně hned.

Dlouhodobě orientovanou mysl je možné aplikovat ve všech oblastech života. Štěstí, vztahy, kariéra, finance, zdraví.

  • Odmítám jíst uměle vytvořené “jídlo”, všudypřítomný cukr, výrobky z mouky, mléčné výrobky, jím jenom skutečné potraviny, dodržuji spánkovou hygienu a pravidelně se hýbu. Ne protože bych to teď potřeboval, ale protože vím, že skutečně zdravé návyky mají trvalý efekt a tělo se mi za ně bude postupně odvděčovat.
  • Od 21 let se učím, jak mohu zhodnocovat své finance a jak nechat peníze pracovat za mě. Ne protože bych jich měl teď tolik, aby to stálo za to, ale protože vím, že za pár let na účtu bude o nějakou nulu navíc a bude se mi tato dovednost hodit.
  • Nechodím každý víkend na večírky a na pivo, protože raději pracuji na svém snech, které když se mi vyplní, budou mě uspokojovat do konce života a ne jeden večer.
  • Nesnažím se každý problém s Hančou přejít mlčením nebo koupením dárku. Takové “řešení” není trvalé. Je to pouze krátkodobá záplata. Problémy řešíme komunikací a respektem, protože to je to, co dělá vztah šťastým. Je to na dlouho, bolí to a je to složité, ale bude to stát za to. Napořád.
  • Ve svém volném čase čtu, čtu, čtu a zase čtu. Vzdělávám se v tom, co mě baví a co má smysl. Už několik let jsem nezažil nudu, tak jak bych ji dokázal popsat třeba v pubertě. Stále mám v zásobě spoustu zdrojů, ze kterých se můžu vzdělávat. Tohle je vlastnost, která mi začíná přinášet ovoce už teď, po zhruba 4 letech od doby, co jsem se rozhodl, že svou mysl nastavím na celoživotní růst.

Vaše sny neleží za rohem! Přijmětě ten fakt a konečně se vydejte na cestu

Okamžité naplnění našich přání zní sice pěkně a sem tam dokonce vyjde. Ale nenechte se ošálit. Není ani zdaleka tak uspokojující a naplňující, jako dlouhodobé dosahování našich cílů, za kterým stojí naše odhodlání a spousta vynaložených sil.

Už samotná cesta je cíl, který si lze užívat po dlouhou dobu. Osobně mi tento přístup přispívá k tomu, že jsem v životě šťastný už v tak nízkém věku. Krůček po krůčku buduji svou vysněnou realitu, svůj vysněný život.

Vytvořil jsem si z klíčových aktivit pro dosažení mého snu návyky, které den co den bezmyšlenkovitě vykonávám. Každý den udělám byť drobnou věc pro splnění mého snu. Někdy mám pocit, že se nehnu z místa. Ale potom si uvědomím, že to je přeci normální. Výsledky nejde vidět pořád. Smířil jsem se s tím. Důležité je stále jít. Nepřestávat.

Ostatní se ještě k usilovné práci neodhodlali a někteří, vlastně většina, se k ní neodhodlá nikdy. Raději se bude do konce života snažit hledat zkratky, Svatý Grál, zázračné pilulky a štěstí v náhodném losu.

Užívejte si svou cestu. Orientujte svou mysl na delší dobu a přestaňte sami sobě nalhávat, že těch největších snů a přání jde dosáhnout přes noc.

Nejde.

Vložit komentář

Komentář