v 2015-2021

Rok 2017 je tady a s ním i můj další významný krok vpřed

Čas k přečtení: 8 min.

Vím, že je trochu zvláštní, psát až v polovině února o tom, co plánuji do roku 2017. Ale ber to tak, že budu moct už aspoň trochu zhodnotit dosavadní měsíc a půl. Zdali se mi zatím daří naplňovat to, co jsem si určil. Nejsem velký fanoušek novoročních předsevzetí. Nelíbí se mi ta podstata, že člověk čeká na velkou změnu až na začátek nového roku. Pokud mám skutečný důvod ke změně, stačí se rozhodnout ihned. Ne od ledna, od zítra, ale prostě od teď.

Proto beru své cíle na rok 2017 spíše jako dlouhodobější upevnění určitého rámce, který si pro svůj život buduji. Jeden rok vnímám tak, že jsem dostal pár nových kostiček ke své stavebnici, své vysněné realitě, a ty mohu opět nějak použít. Celý život si buduji jakousi pevnost, jejíž základy už jsem si zvládl vytvořit, a každou novou kostičku mohu tak využít na její částečné vylepšení a úpravy. Ve svém případě s kostičkami nebuduji pouze nové části pevnosti, ale právě naopak spíše vylepšuji části již postavené. Zaměřuji se na to, co už ve svém životě mám, ale co by šlo ještě zlepšit.

Primární cíl – Utábořit se mimo svou komfortní zónu

Každodenně budu vědomě a cíleně bojovat se silnou lidskou tendencí jít cestou nejmenšího odporu. Nebudu pohodlný. Budu posouvat své hranice možností neustále dál. Učit se novým věcem. Tlačit se do nepříjemných aktivit, které mohou přinést příjemné výsledky. Složité úkoly budu dělat jako první. Budu trénovat mozek stále obtížnějšími úkoly. Fyzickou aktivitu si budu postupně ztěžovat. Budu začínat konverzace, kterých se bojím. Jedině tak se totiž mohu posouvat na vyšší úrovně života a nezakrnět v průměrnosti. Nezpohodlnět. Úspěšný, šťastný a bohatý život začíná mimo naši komfortní zónu, která se ale neustále přizpůsobuje a zvětšuje. Proto je nutné tlačit se do výzev po celý život. Překonávat sám sebe na základě svých aktuálních schopností a dovedností. Navíc tím, že si budu dělat věci složité, budu udržovat svůj mozek zdravým a své kognitivní funkce na vysoké úrovni.

Osobní rozvoj a růst

 • Učit se neustále novým věcem. To úzce souvisí s opouštěním komfortní zóny. Napínáním mozkových závitů a překonáváním překážek při učení udržuje člověk svůj mozek v nejlepší možné kondici. Chci mít perfektně fungující kogentní schopnosti co nejdéle to bude jen možné a tohle je jedna z taktik, které pro to budu využívat. Učit se novým věcem znamená taky neustále si rozšiřovat obzory, pronikat do nových komunit, objevovat své nové silné a slabé stránky, nikdy se nenudit. Propadnout nové oblíbené činnosti je úžasný pocit. Proto jsem hned v lednu začal pravidelně lozit na boulderové zdi, koupil jsem si ukulele a začal se učit obchodování opcí. Chtěl bych brzy přidat nějaký druh sebeobrany, dozvědět se víc o vesmíru a začít pravidelně s někým hrát nějakou logickou stolní hru.
 • Trpělivost. V tradingu, při cestování, ve vztahu, v situacích, které nemohu ovlivnit. Zatím ok!
 • Chodit na čas. Jak jednoduché a přitom tak efektivní. Přijít na čas znamená začít jakékoliv setkání s kýmkoliv s čistým štítem. Tímto rozhodnutím se zbavuji své neurotické potřeby dodělávat všechno do poslední minuty a dohánět to, co jsem nestihl na úkor pozdního příchodu. Zatím ok!
 • Balanc. Mezi prací a volným časem, mezi jednotlivými pracovními aktivitami, mezi náročnou fyzickou aktivitou a časem na odpočinek, mezi šetřením a užíváním si peněz, mezi časem stráveným sám se sebou mimo společnost a ve společnosti. Zatím lepší než minulý rok, ale pořád to není úplně ok!
 • Hodnotit svůj den správným způsobem. Zbavím se svých úzkostí a stresů z toho, že jsem ten den nic neudělal. Jednoduché řešení – něco dělat. Minulý rok byl silně nestrukturovaný, bez nějakých dílčích cílů, denních úkolů atd. Dělal jsem si co jsem chtěl. To znamená, že jsem většinou nedělal nic, co by se dalo měřit, odškrtnout jako hotové. Kromě toho budu své dny hodnotit nejenom na základě toho, kolik jsem toho stihl udělat, ale i všeho ostatního. Jestli jsem strávil čas s Hančou, jeslti jsem se v něčem zlepšil, jestli jsem zdravě jedl, jestli jsem cvičil, jestli jsem se bavil s rodiči aspoň po telefonu atd. Budu do svého každodenního hodnocení počítat všechny tyhle pozitiva, které převáží to, že jsem neudělal nějaký konkrétní úkol. Rozhodně lepší, než minulý rok!
 • Milovat svůj životní styl a být vděčný za všechno ve svém životě. To je základ. A když se mi nebude něco líbit, tak to prostě změním. Jak jednoduché.
 • Go 100% all in. Jsem ochotný obětovat vše své vizi, dodržovat svá pravidla na 100%, dávát přednost svým prioritám vždy a za všech okolností. Budu říkat více NE všemu, co není mou prioritou. Ne chození pozdě spát, ne cukru, ne alkoholu, ne utrácení za zbytečnosti, ne utrácení víc, než vydělám, ne přemíře večírků, ne lenosti, ne prokrastinaci, ne bezduché konzumaci zpráv na internetu, ne toxickým přátelstvím, ne egoismu, ne zaneprázdněnosti… Protože každým NE říkám ANO tomu, co ve svém životě chci. Zatím jsem na sebe pyšný!
 • Pravidelně se budu motivovat k vysokému výkonu. To jsem minulý rok dost zanedbal. Neustále si budu připomínat, proč to všechno dělám, proč jsem na sebe tak přísný a proč žiju způsobem, jakým žiju. Zatím ok!

Produktivita

Pro mě největší výzva. Konec nestrukturovaným dnům. Cítím se a taky funguji nejlépe v rámci rutin a do puntíku naplánovaného časového rozvrhu. Mít možnost dělat cokoliv a zároveň vlastně nic mě minulý rok totálně deptalo a dohánělo k úzkosti. Na vlastní kůži jsem si zažil, jaké to je, když mám až moc volného času a nevím, co s ním. Hrůza, už nikdy!

 • Tento rok budu produktivnější než kdykoliv předtím a vytvořím spoustu nové hodnoty. Články, pomoc ostatním, inspirace, motivace, možná nějaké kurzy, ebooky, konzultace. FoodiesFeed otočím vzhůru nohama, budu pravidelněji přispívat na svém osobním blogu, rozjedu svůj tradingový blog. Budu si zadávat měsíční a týdenní úkoly. Vše budu plnit. Nebudu odkládat. Budu používat pomodoro techniku. Zatím pecka, opět ve starých kolejích jako v 2015!
 • Pozitivně omezím svůj jinak nestrukturovaný den. Dny určené pro konkrétní činnosti, pracovní doba od-do, deadliny a další pozitivní omezení. Jedině díky nim jsem byl v minulých letech efektivní a v 2016 jsem na to úplně zapomněl. Zatím ok!
 • Postupně si vytvořím rutinu ve všem, kde vytvořit jde. Ranní rutina, večerní rutina, tradingová rutina, time management rutina, fitness rutina, oblékání, jídlo… Nechávám si nádobu se svobodnou vůlí, rozhodovacími schopnostmi a soustředěností na důležité činnosti. Nebudu řešit maličkosti a ani důležité věci déle, než je nutné. Zatím ok!
 • Více využívat Paretovo pravidlo 80/20. 80% výstupů je výsledkem 20% vstupů. Ať už jde o práci a peníze, zdraví, životní spokojenost a další.
 • Omezení nekontrolované bezduché konzumace obsahu na internetu. Žádný zbytečný YouTube, články, prokliky, milion otevřených oken. Zatím ok!

Finance

 • Hlídat si příjmy a výdaje, nedovolit si utrácet víc, než vydělávám. Musím v sobě navždy zakořenit tento návyk společný všem skutečně bohatým lidem. Zatím ok!
 • Nový, relativně stabilní zdroj příjmů. Je na čase rozšířit portfolio příjmů a nebýt závislý pouze na FoodiesFeed.
 • Alespoň jeden měsíc výdělek $5000 a v průměru za celý rok $3000. Hlavním cílem je dosáhnout s FoodiesFeed v průměru na $3000 měsíčně a dalšími aktivitami přidat dalších několik set dolarů. Neexistuie jediný důvod, vydělávat si tak málo, kolik si teď vydělávám. Proto jsem se rozhodl, že to tenhle rok aspoň zdvojnásobím. To, kolik si vyděláváme záleží čistě na nás. Jsem podnikatel a můžu s tím něco udělat. Ale i pokud bych byl zaměstnanec a měl bych málo, šel bych jinam. Pokud bych jinam jít nemohl, protože jinde stejně za to co umím víc peněz nedostanu, začal bych se učit novým věcem. Třeba programování, aktuálně není totiž nic snazšího, než si najít dobře placenou programátorskou pozici. Nestěžoval bych si ale jako většina ostatních a neokecával to žvásty tipu “haha kéž by to šlo“. Jde to a máme to každý ve svých rukou. Stačí se rozhodnout, vykročit že své komfortní zóny a začít dělat něco navíc. Někteří by si to mohli konečně přiznat. Každý si vyděláváme tolik, kolik nám stačí pro pohodlný život.

FoodiesFeed

Je čas posunout tuhle hru na úplně jiný level. Mít osobní projekt, nechat tam ostatní stahovat své vlastní fotky a živit se tím je pěkné, ale už mi to nestačí. V aktuálním stavu nemá FoodiesFeed jak růst. Všechno se zastavilo už několik měsíců zpátky a já se na to jen tak díval a doufal jsem, že se stane zázrak. Nebo spíš ani nedoufal, tak nějak mi to celé vyhovovalo. Pasivní příjem okolo 30k+ měsíčně, proč ne… Jak proč ne?! Vždyť to já přeci nechci! Zlenivěl jsem, nechtělo se mi dělat nic navíc! Takže tenhle rok s tím zase pohnu, protože food fotografie má neskutečný potenciál a já musím využít svých 50 tisíc měsíčních návštěvníků a přetavit to ve skutečný business.

 • Od základu postavený nový web programátorskou firmou. Dost bylo hraní si a zkoušení, pokusů a omylů. Vyšší návštěvnosti dosáhnu pouze s kvalitnějším, rychlejším a pěknějším web. Chci profesionální kvalitu. Mám obrovskou spoustu nápadů, ale sám je nezvládám realizovat.
 • Komunita fotografů. Kromě nového webu bude zásadní změna v tom, že obsah už nebudu přidávat jenom já, ale nově i ostatní fotografové. Já totiž vlastně ani fotograf nejsem. Ze začátku mě to možná bavilo, ale teď už jsem několik měsíců téměř nic nevyfotil (kromě během cestování). Mít web, na kterém vám obsah vytváří jiní, je zlatý důl. A pokud to s klukama správně uchopíme a provedeme, podaří se to. Chci přilákat jak food bloggery, tak profesionální food fotografy. Návštěvností a počtem fotek nikdy nedosáhnu třeba takového Unsplash, protože jsem úzce zaměřený pouze na jídlo. Ale o to mi ani nejde. Co se může zdát jako nevýhoda, je naopak obrovská výhoda, protože já budu mít extrémně úzce zaměřenou cílovku, a na té se vydělává nejlépe. Už totiž nebudu moct vydělávat jenom na stahujících, ale taktéž na fotografech, kteří se stanou součástí komunity.
 • Koncem roku čtyřnásobná návštěvnost. Více fotografů znamená více fotek a to znamená organické navýšení návštěvnosti. Už totiž nebudu sám, kdo bude web šířit. Budou to všichni, kdo tam začnou nahrávat své fotky. Ti budou FoodiesFeed šířit dál mezi své followery a já se tak dostanu k návštěvníkům, kteří o mně do teď nevěděli. Z větší návštěvnosti plyne i větší příjem z reklamy a affiliate, což budou nově primárním zdrojem příjmů. Navíc udělám vše pro to, abych navázal úzkou spolupráci s nějakou obrovskou fotobankou a nechal se jimi sponzorovat za to, že jim budu vodit návštěvníky. No…namyšlené už to mám pěkně 🙂
 • FoodiesFeed jako brand. Chci, aby se FoodiesFeed postupně stalo sítí webů. Food photography magazine, Digital goods, Store… A kdo ví, co ještě. Už mám odzkoušené, že magazín a digital assets pro designéry funguje. Zatím je to na starém webu všechno po hromadě s fotkami, ale aspoň mám odzkoušené, že pokud je od sebe oddělím, můžou vzniknout samostatné velice úspěšné projekty. Třeba takový Food photography magazín měl obrovskou oblibu, jak jsem se o něj na začátku minulého roku staral. Stovky sdílení, lajků na sociálních sítích, tisíce návštěvníků jenom v magazínu. Takže bůh ví, třeba časem budu mít redakci 🙂 Každý z jednotlivých sub-webů bude mít naprosto odlišné návštěvníky a tedy i odlišné způsoby monetizace. To je hlavní důvod, proč chci oddělené weby.

Trading

 • Pozitivní rok. Ať je to 1%, 10% nebo 50%, tento rok skončím v plusu. Reálný cíl.
 • Trpělivost.
 • Méně časově náročná strategie. To se mi zatím daří skvěle!
 • Proniknout do online komunity stocks traderů a navázat spojení s těmi obchodujícími obdobným přístupem. S kým jsem, takový jsem. Pokud chci být konzistentně profitabilní trader, musím se setkávat s těmi, kteří toho už dosáhli. Alespoň online. To se mi zatím tento rok daří a mám z toho asi největší radost. Pronikl jsem do komunity na Stocktwits (sociální síť pro obchodníky s akciemi), začalo mě sledovat přes 100 traderů a mezi nimi i profesionálové s několika desítky tisíci followerů. Mé grafy získávají na popularitě a to především pro svou konzistentnost. Stejně tak roste má angažovanost na Twitteru, kde se dablují všechny mé příspěvky na Stocktwits. Je boží být uznáván těmi, k jejichž tradingu vzhlížím.
 • Pravidelné příspěvky na můj nový trading blog. Psaní má terapeutický účinek. Psát by měl naprosto každý. Proto píšu tento blog, proto si píšu spoustu poznámek, proto jsem psal blog pro Motivo, proto jsem psal dlouhé příspěvky na Instagram a právě proto teď píšu i svůj tradingový blog. Psaním si člověk uvědomuje a organizuje své myšlenky. Tím, že budu psát o svých myšlenkách, obchodech, ztrátách a výhrách, budu se v tradingu zlepšovat. Už teď cítím, jak velký dopad to na můj trading mělo. Navíc to má celé přesah přes mou osobu, protože vím, že mě teď sleduje spousta začínajících traderů, kterým chci jít příkladem a chci jim dokázat, že je možné dosáhnout úspěchu.

Zdraví

 • Zdraví stále na prvním místě.
 • Omezit alkohol na naprosto nutné minimum. Bohužel je to nejspíš to nejhorší, co pro své zdraví dělám. I když piju docela příležitostně, zhruba tak dvakrát do měsíce, pořád cítím, že je to víc, než bych chtěl. Po alkoholu špatně spím, nemůžu vstát brzo a prožít své oblíbené brzké ráno, cítím se fyzicky slabě, mám chutě a nejím zdravě, nejsem produktivní a nic se mi nechce, nikam se následující dva dny v životě neposunu, vynechám své každodenní návyky, vrátím 30% své týdenní snahy v cvičení. A nejen já, každý. Ale já to tak nechci, protože je to proti všem mým prioritám. Občas je to fajn, ale já nemám od jaké reality utíkat, proto chci pít co nejméně to půjde.
 • Udržet si tempo fyzické aktivity jaké jsem nastavil s pořízením Multisport v prosinci 2016. Cvičit alespoň 3x do týdne, pravidelně chodit pěšky, plavat, zkoušet nové sporty a tréninky.
 • Muscle-up.

Všem do Nového roku hodně štěstí a hlavně mnoho času ztráveného mimo komfortní zónu.

Vložit komentář

Komentář

 1. Čau. Inspirativní články. Docela se v nich vidím. S tím rozdílem, že jsem ten typický případ, co si nejdřív zničil zdraví, zadlužil se,…a teď se z toho hrabu. Klobouk dolů, žes k tomu dozrál sám. Každopádně mám podobné aktivity – akcie (viz blog), cvičení, zdraví,.. Opce mě taky lákají. Tak třeba můžeme dát někdy šachy (jestli hraješ) a pokecat o akciích 🙂

  P. S. Držím palce s cílema.

  • Ahoj Petře, díky za komentář, potěšil mě! No, jsem asi docela výjimka, ale jsem za to fakt rád. Většinou si vše uvědomuji aniž by mě k tomu donutil katastrofický scénář. Ale taky to tak nebylo vždy, až tak od 20 🙂 Lehce jsem si projel tvůj blog a super, máš pravdu, pár věcí máme společných. Já teda jenom zatím neinsvestuji, ale traduji. Šachy zní dobře, jsem pro. Ať se daří a opatrně s tím biotechem 🙂

   • Díky. No jo, biotechy jsou mocný. Bohužel nahoru i dolů :). Okej. Až bude trochu počasí, dám zprávu na FB. Dal bych ty venkovní (Gréblovka, Rígrače).

    Aha, to nevadí. Tak třeba o něčem jiném.
    To asi budeš – já teda nikoho s takovejma super-schopnostma neznám 🙂

Webmentions

 • Kopnout do vrtule 20/02/2017

  […] Přelom roku se relativně vydařil. Nechci ale stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko, a tak jsem se rozhodl, kopnout do vrtule (mj. mě inspiroval tento článek). […]