v Trading

Trading – jaký byl můj rok 2016 a jak obchoduji nyní [EN]

Čas k přečtení: 2 min.

Ve svém článku o roce 2016 jsem se zmínil i trochu o svém tradingu. Především o tom, jak jsem si naplánoval, že se stanu full-time traderem, ale to bohužel nevyšlo. Po několika letech obchodování komoditních spreadů jsem se minulý rok vrhl poprvé naplno na akcie a všechno jsem se učil od začátku. Obchodovat jsem uměl, ale každý trh je velice specifický. Měl jsem až příliš nereálná očekávání. Za celý rok jsem u grafů tedy strávil tisíce hodin, vyzkoušel spoustu přístupů, overtradoval, bral impulsivní obchody, ztratil pár menších jednotek tisíc dolarů a prostě dělal spoustu chybu.

Ale to k tradingu patří. Samoučím se totiž něco, co je považováno za jednu z nejtěžších dovedností na světě. Nikdo mě nevede za ručičku. Nikdo mi neříká, co mám dělat, co se mám zrovna učit, co si mám přečíst, jaký přístup si nastudovat, koho sledovat, jaké cíle si nastavovat, kde vstupovat, kde vystupovat, jak se v určitých situacích zachovat. Naprosto všechno se v tradingu člověk musí naučit sám. Věnoval jsem mu více času než čemukoliv jinému ve svém životě.

A minulý rok nebyl nic jiného, než extrémní škola. Praxe, praxe a zase praxe. V tradingu ze začátku nejde o to neztrácet, to je nemožné. Jde o to ztrácet chytře, málo, pomalu a přitom se ze všech svých ztrát co nejvíce učit. Ale nezapomínat ani na ponaučení se ze svých zisků. Protože jedině tak může člověk zjistit, jaký přístup mu sedne, vyhovuje a díky kterému by se snad mohl stát konzistentně profitabilní. Jde o to najít si takovou strategii, která sedí naší osobnosti, našim emocem, našemu lifestylu, našim časovým možnostem. Protože jedině tak může začít trader postupně věřit svým schopnostem, věřit si, že ví, co dělá a exekuovat obchody na základě svých zkušeností, nikoliv na základě strachu.

No a mě se to snad konečně podařilo. Po roce hledání jsem snad našel strategii, která mi vyhovuje. Nicméně o tom všem už v sérii článků. které jsem napsal na svůj traderský blog na Tumblr. Nechci tím zatěžovat své české čtenáře. Na Stocktwits se mé grafy těší už docela velké popularitě a na Twitteru si mě začínají taky všímat ostatní tradeři. I ti zkušení. Je to příjemný pocit. Všem se líbí má současná konzistence. Každý můj graf vypadá konečně stejně. Každá situace, kterou obchoduji, vypadá jako ta předchozí. A přesně o tom to je. Konzistence.

Takže pro ty, které to zajímá, tady jsou mé poslední 3 články, které shrnují můj rok 2016, co jsem se naučil a co jsem změnil a jak nyní obchoduji. Dohromady něco okolo 8.000 slov. Naprosto každý si z těch článků může ale odnést spoustu lekcí. Dávám za to ruku do ohně. Čti si je popořadě.

  1. My Journey in 2016
  2. Let the mastery of one single trading methodology begins
  3. Flip trading strategy

Pokud si máme o čem povídat, neváhej a ozvi se.

 

Vložit komentář

Komentář