Čas k přečtení: 2 min.
“Cestování a neznámé prostředí nám nesmí být překážkou” řekli jsme si ještě před odjezdem s plánem udržet si svou kondici, kterou jsme si v posledních měsících relativně konzistentně budovali. Můj batoh proto zatěžuje TRX a dvě různé odporové gumy, které jsme si s sebou vzali, abychom si mohli spestřit trénink s vlastní váhou.
Park, pláž, prostor u bazénu, hotelový pokoj… Cvičíme kdekoliv a kdykoliv se nám podaří vstát okolo 7 a k tomu ještě překonat svou vůli. Bez předem naplánovaného času zaplacené lekce, vedení trénera a taky bez ostatních cvičících je přeci jenom potřeba o to více disciplíny, se kterou běžně nemíváme problém, ale tady s ní musíme trochu bojovat. To horko, které tady začíná už od ranních hodin, tomu taky rozhodně nepomáhá.
Jedeme různou kombinaci cviků s vlastní váhou. Důležité je, aby šlo o silové cviky s vysokou intenzitou. Takže cviky navazujeme ihned za sebe bez přestávek a děláme tak tzv. “supersety”, kterých se snažíme dát 3-5 v závislosti na náročnosti. Cviků známe desítky (za mnohé z nich děkujeme Monči) a držíme se základů jako jsou různé variace kliků, dřepů, výpadů, výskoků, planků atd. Ve videu cvičíme například známý 7minutový trénink 4x v kuse za sebou bez přestávky (30 minut v intezivním zápřahu, zkuste si to). Od začátku května, našeho druhého měsíce v Indonésii, jsme kromě tréninku začali s naší osobní denní výzvou – já 100 kliků, Hanča 100 dřepů.
Pohyb nám snižuje stres a zánět v těle způsobený ne zrovna ideální stravou s vysokým obsahem cukrů z tropického ovoce, rýže a nudlí (+ zmrzlin) a špatných Omega 6 kyseliny ze smažených jídel v nezdravých rostlinných olejích. Bohužel tady nejíme ani zdaleka podle mých představ, ale kdybychom chtěli, museli bychom přestat jíst v pouličních stáncích a chodit do dražších restaurací, což by výrazně zvýšilo naše náklady.
Kombinace vysoké intenzity a silového tréninku nám pomáhá udržovat silný imunitní systém, který v cizím prostředí s všudypřítomnými bakteriemi potřebujeme více než kdykoliv jindy. Zároveň našemu tělu pomáhá vyrovnat se s posunutým časem, který narušuje náš přirozený cyrkadiánní rytmus. Ten řídí vše od správného zažívání, kvality spánku, imunity, nálady až po extrémně důležité funkce těla jako je regulace sensitivity na insulin, zbavování se toxických látek nebo opravu neuronů. Důležitost cvičení pro zachování pevného zdraví a kvalitního života nejen během cestování si uvědomujeme a nebereme to pouze jako nástroj pro boj s vyšším kalorickým příjmem.
Workout na pláži v 6:45 ráno při východu slunce. 70 shybů, 70 dipů, 70 kliků, 70 dřepů se závažím. Zábava na třičtvrtě hodiny. Takhle jsem si dal v Asii zabrat poprvé a potom jsem se po zbytek dne nezmohl na nic jiného než na polehávání 😀