v 2015-2021

Bez čeho se při cestování neobejdu

Čas k přečtení: 5 min.

Cestování je dovednost jako každá jiná, ve které se člověk postupně zdokonaluje. Čím více cestuji, tím více si uvědomuji důležitost některých služeb a věcí, které buď využívám nebo s sebou na své cesty vozím. Když někdo z mých známých jede poprvé někam na vlastní pěst a ptá se mě na rady a tipy, snažím se toho zmínit co nejvíce. Sem tam ale na něco zapomenu. Přitom všechno, co najdeš níže v seznamu, už beru jako naprostý základ, který mi cestování ulehčuje a zpříjemňuje.

Tak snad ti aspoň jedna položka přijde užitečná a zahrneš ji i ty do svého cestovatelského toolboxu.

Revolut platební karta

Kreditní karta Mastercard vystavená zadarmo, vedená zadarmo a především s výběry z bankomatů po celém světě s aktuálními forexovými kurzy, za které obchoduje i tvá banka, bez jakýchkoliv poplatků. Poprvé jsem ji vyzkoušel v tomto roce na mých cestách po Kubě, Malajsii, Thajsku, Francii, Vietnamu a během pár eurovíkendů. Nebyl jediný moment, kdy bych s ní nebyl nad míru spokojený.

V praxi to vypadá asi tak, že ti karta ušetří čas a peníze při obstarávání cizí měny. Nemusel jsem předem složitě počítat, kolik budu potřebovat, shánět nejlepší kurz a hlavně – vozit s sebou velký balík peněz neustále při sobě. Přijít o všechny peníze je prostě něco, co nechceš zažít na žádných cestách. Revolut šetří peníze poměrně slušně, protože pokud jedeš například někam dál, platíš dvojí poplatky. Z CZK na EUR/USD a potom znova na místní měnu. S Revolut kartou ani jeden. Vždy jsem vyrazil bez jediné jednotky cizí měny v kapse a až na letišti jsem si přímo z bankomatu vybral pro začátek třeba v přepočtu za 3000,- Kč. A takto jsem si vybíral kdykoliv bylo potřeba.

Bohužel se od 1.3.2017 změní podmínky a pro výběr z bankomatů nebude platit měsíční limit $800, ale jenom $200, po jehož dosažení bude účtován poplatek ve výši 2% z hodnoty každého výběru. Nicméně i s 2% bude Revolut stále výhodnější než většina karet od běžných bank, stačí si to pořádně spočítat. Nevěř pouhému 1% tvé banky, ta si totiž vybere další minimálne 2 nebo 3 na nevýhodném kurzu. Jde ale taky o tu snadnost a další výhody. Top-upuješ si ji elektronickými platbami podle potřeby, tzn. i kdyby ti ji ukradli a zneužili, tak přijdeš jenom o tolik, kolik sis nabyl. Navíc je skvěle propojená s mobilní aplikací, kde ji můžeš pouhým stisknutím tlačítka blokovat, vypínat výběry, vypínat elektronické platby, analyzovat své výdaje atd. Neváhej a jdi do ní, minimálně na zkoušku nebo prostě jenom kdybys měl vybírat v zahraničí vždy aspoň těch $200. Za ty ušetřené nervy to fakt stojí!

Dostaňte 125kč zdarma při založení pomoci mého odkazu.

Místní SIM karta

Někdy mě udivuje, kolik lidí ještě zažívá “aha moment”, když jim vykládám o tom, že jak přijedu někam na delší dobu než na víkend, tak první věc, kterou si kupuji, je místní simka. Jde hlavně samozřejmě o data. Internet ti zjednoduší a zpříjemní cestování minimálně o takových 99.9%. S internetem je prostě všechno rychlejší, jednodušší a ve finále ti přístup k informacím na internetu ušetří více peněz, než kolik za simku s daty utratíš. Pro představu ve Vietnamu nás 7GB vyšlo na 90kč, v Malajsii 4GB asi na 350kč, v USA 2GB na 300kč a na Islandu jsme mám pocit za 2GB utratili šest stovek. Prostě relativně zanedbatelné částky za to, že jsi v neustálém spojení s rodinou a přáteli a hlavně máš přístup k informacím. Na kratší návštěvy Evropy většinou stačí koupit si roamingový balíček od svého operátora. Roaming po Evropě by měl být ale od léta 2017 vymýcen úplně!

Prodlužka

Mobil, notebook, foťák, GoPro, powerbanka, náhradní baterie na foťák, Hančin mobil, Hančin notebook, elektronický odpuzovač komárů… 9 zařízení… Vietnam… v tom lepším případě 3 zásuvky na pokoji… Ty chceš nabít vše, ale zbývají ti už jenom 2 volné zásuvky po tom, co napíchneš repelent. Takže minimálně jeden budíček během noci, abys vše prohodil a nabil aspoň to nejdůležitější. A nebo si vezmeš prodlužku s více zásuvkami, je tak? 🙂 Totální life saver. A že zabírá moc místa? Tak si vem prostě o jedny žabky méně, než abys potom stresoval pokaždé, když nebude dostatek zásuvek. Vůbec nad tím nepřemýšlej!

Skrytá ledvinka

Při cestování dál než po Evropě je dobré u sebe nosit neustále pas, kromě karty i nějaký cash a občas i nějaké dokumenty jako například cestovní pojištění, lístky na transfer, vstupenky atd. Tyto věci nechceš ztratit. A právě k tomu slouží tzv. skrytá ledvinka, která je lehká, tenká a prodyšná, z jemného materiálu, a máš ji připnutou na podbříšku pod kalhoty/kraťasy. Tenhle rok jsem ji na všech svých cestách otestoval a teď ji všem doporučuji, už mi přijde jako naprostý základ! Míval jsem v ní vše výše zmíněné a pocit nebezpečí ztráty dokladů byl roven nule. Mít vše důležité “na sobě” namísto v batohu je pocit k nezaplacení, který si musí člověk asi zažít, aby to pochopil. Jo jenom bacha na to, kam věci vkládáš, ať nedopadneš jako já a nevložíš čerstvě vybraných pár tisíc mezi tělo a ledvinou namísto přímo do ní 😀 Tentokrát jsem měl ale štěstí, našla je rozlítané po zemi jedná recepční hotelu, kam jsem se šel zeptat, jestli tam můžeme jednu noc přespat.

Uber

Asi není potřeba nikomu vysvětlovat. Ne nadarmo je to nejhodnotnější “startup” současnosti. Moc dobře ví, co dělají. Doprava z bodu A do bodu B nebyla nikdy bezstarostnější. Spěcháš z/na letiště, na další transfer, kamkoliv jinam na čas? Jsi poprvé na daném místě, neumíš místní jazyk, nemáš ponětí kde jsou zastávky a jaké linky hromadné dopravy využít? Klasika, že? Nainstaluj si Uber a přesťaň cokoliv řešit. Funguje všude! Kromě Cuby a Maďarska 😀 Ale na Cubě je stejně daleko větší zážitek jezdit starými buiky! Tak například v Ho Chi Minově městě ve Vietnamu nám Uber zpříjemnil jinak hodně otravné poslední 3 dny dovolené s mou zlomenou nohou v sádře.

Google Translator (offline)

Nebo jakýkoliv jiný překladač. Měj ho na ploše telefonu, neustále po ruce. Stáhni si daný jazyk offline.

Skládací příbor v jednom

Ten svůj jsem si koupil minulý rok v Oregonu ve výprodeji za 2 stovky, ale u nás by snad neměl být nijak velice dražší. Je to vlastně skládací lžíce, nůž a vidlička v jednom. Hodí se v případě, když stejně jako my, jíš zdravě a zároveň chceš při cestování i něco ušetřit, a proto si nakupuješ nějaké jídlo v supermarketech (snídaně, svačiny, lehké obědy). Díky skládacímu příboru tě při výběru aspoň neomezuje absence příboru. Můžeš potom vybírat z daleko širšího sortimentu, než pouze z předchystaných jídel.

Špunty a škraboška

Sedíš v buse a konečně je možnost si trochu odpočinout, ale kvůli světlu a hlučným spolucestujícím to nejde. Nebo výběr levného hotelu v centru prostě nebyla ta správná volba. Špunty a škraboška jsou hodně vysoko na mém seznamu věcí ke sbalení. Když je zapomeneš, tak si o ně požádej v letadle a nechej si je.

Vložit komentář

Komentář

Webmentions

  • Írán – Dovolenkaris

    […] novinka, jelikož jsem zvyklý vybírat si podle potřeby v bankomatech po celém světě ze své Revolut karty. Zhruba jsem si spočítal, že bych se měl na těch 12 dní čistého času vlézt do 700€, […]

  • Írán 2019 - Jakub Kapušňák

    […] novinka, jelikož jsem zvyklý vybírat si podle potřeby v bankomatech po celém světě ze své Revolut karty. Zhruba jsem si spočítal, že bych se měl na těch 12 dní čistého času vlézt do 700€, […]

  • Jak nám technologie zabezpečují finance během cestování - Jakub Kapušňák

    […] jak si to posledních několik dní přála. Z ničeho nic se mi objevila notifikace, že se nám z Revolut karty strhlo 53,57€. Hledím na to jak puk, protože nemám absolutně zdání, o co […]