v Trading

Čas k přečtení: 20 min. 

Čím více se v poslední době zmiňuji o svém tradingu, tím více mých známých mi píše, jestli bych jim mohl doporučit zdroje ke studiu. A vlastně jak vůbec začít. Stejně tak jako spousta jiných článků, i tento bude sloužit primárně k tomu, aby mi ušetřil čas a já nemusel odpovídat každému zvlášť. Navíc mi dá prostor zamyslet se, zdali bych trading ostatním vůbec doporučil.

Uvedení na pravou míru a realistický pohled

Po pravdě řečeno, následující odstavce by měli každého tradingem ještě nepolíbeného, zastrašit od toho to vůbec začít zkoušet. Budu se snažit alespoň do jisté míry napravit pokroucené vnímání většiny lidí o obchodování na burze.

Začal bych tím, PROČ vůbec chce někdo začít studovat trading? Proč se může chtít někdo začít zajímat o obchodování? Zcela zajisté jsou hlavním motivátorem peníze, co jiného. Jenže… Jsou to rychlé peníze nebo pomalé peníze? Jinak řečeno láká lidi rychlé zbohatnutí “přes noc”? Nebo zájem naučit se starat sám o své finance a zhodnocovat svůj majetek po celý zbytek života. A když ne se tradingem vyloženě živit, tak si jím alespoň do určité míry přivydělávat a snižovat tzv. finanční stres?

V naprosto drtivé většině případů je to rychlé zbohatnutí. Přiznejme si to, většina z nás neumí myslet dlouhodobě. Vše chceme hned, věci, výsledky, odpovědi, zdraví, úspěch, peníze. Kvůli technologiím jsme si zvykli na okamžité uspokojení.  Málokdo umí myslet v horizontu 2 nebo více let. A už vůbec ne v horizontu 10 nebo 20 let. Dříve jsem to taky neuměl. Ale trading, online podnikání a zájem o mé zdraví mě naučily být trpělivý, to znamená pracovat na svých cílech konzistentně a bez přestání, aniž by se dostavovaly očekávané výsledky. Prostě pokračovat dál, i když se nedaří, a i když se výsledky možná několik let nedostaví. Den za dnem, procento za procentem.

Proč začínám zrovna tímto? Protože drtivá většina, ne-li všichni, jdou do tradingu s extrémně nereálným očekáváním. Přečtu si 2 knížky (nebo spíš – podívám se na pár Youtubových videí), založím si účet u brokera, naučím se nějakou strategii a potom během roku zhodnotím svých 10 tisíc korun do 1 milionu. Krása. Ale pohádka, bohužel. Jakkoliv se vám tahle vyhrocená verze zdá nereálná, sami si odpovězte, jak si trading vlastně představujete. Aniž byste o něm cokoliv věděli. Bohatství? Hodně peněz za málo práce? Sezení u počítače? Pohoda? Místní nezávislost? Ferrari a jachty?

Trading je ta nejtěžší činnost, kterou jste kdy dělali. Nepřeháním. To vám potvrdí každý profesionální trader, který uspěl a živí se tím. Zatím si neodkážete představit, jak náročné je rozhodovat se na základě extrémně nejasných a nekompletních informacích o tom, kdy vložíte své těžce vydřené peníze v risk, aniž byste tušili jak obchod dopadne. Jak složité je přijmout zodpovědnost za všechny své ztráty.

Minimálně 95% lidí, kteří se do tradingu pustí, selže. Přijdou o celý účet, o dva, o tři a k tomu ještě něco navíc, protože obchodují na páku a po několika obrovských ztrátách dluží brokerovi. A to se bavíme minimálně o desetitisících. Kdo podle nich za jejich prvotní neúspěch může? Broker, ostatní tradeři, trh, náhoda… Ne, bohužel nic z toho. Můžou si za to jenom a pouze oni sami, jenomže svádět své chyby na externí vlivy je snazší. Nejen v tradingu, ale v celém životě.

Trochu víc konkrétně

Vycházím ze svých vlastních zkušeností, ze zkušeností svých přátel traderů a ze zkušeností profesionálů, kteří se o ně dělí veřejně na internetu na svém blogu, na fórech, v rozhovorech, podcastech nebo v knihách. Veškeré uváděné časy jsou silně proměnlivé v závislosti na tom, kolik je člověk tradingu ochotný věnovat času. Nicméně…

Studium vám zabere zhruba 1-2 roky. Statisíce přečtených slov v článcích, knihách, na diskusních fórech, sociálních sítích, stovky nových pojmů, desítky nezodpovězených otázek, které vám budou vrtat hlavou, desítky zhlédnutých videí na YouTube, tisíce korun utracených za kurzy, platformy, zbytečnosti… Až v jeden moment začnete mít pocit, že už to asi chápete. Jakmile ale začnete zkoušet obchodovat, první samozřejmě na demo účtu, uvědomíte si, že vlastně nemáte absolutně tušení, co děláte. Teprve teď totiž začne opravdová škola.

Po studijním období se připravte na 2-4 roky ustavičného měnění instrumentů, přístupů, mentorů, zdrojů informací, strategií, timeframů, indikátorů, platforem, vzhledu grafů…prostě všeho! A taky na další neskutečné množství čtení a hledání správných odpovědí (které v tradingu neexistují). S velkou pravděpodobností totiž propadnete tradingovému mýtu v podobě hledání tzv. “holy grail“. A neb hledání přístupu a strategie, která vám zajistí pohádkový příjem bez větších obtíží. Prostě budete hledat tak jako jste v životě zvyklí “jistotu“.

Pokud se vám podaří přežít těchto 2-4 let bez toho, aniž byste přišli o všechen kapitál, zdravý rozum, trpělivost, naděje nebo dokonce své přátelé, šance na úspěch se zvětšují. Všehovšudy počítejte se zhruba 3-10 lety studia, nechápání, ustavičného čtení, zkoušení všech možných přístupů, vyhozením několika desítek tisíc korun za chyby. A taky plné zlosti, úzkosti, stavů bezmoci a prostě všeho negativního, co si jenom dokážete představit. Opět, nepřeháním. Prošel jsem si naprosto vším. Osobně se tradingu věnuji od svých 20 let, tzn. teď je to cca 5 let (narozen 1991), a ještě “tam nejsem”.

Dobu mezi začátkem a konzinstentním ždímáním trhů ovlivňuje obrovské množství faktorů. Inteligence to bohužel není. Nemyslete si, že pokud vám jdou složité činnosti na inteligenci, trading zvládnete levou zadní. Není to tak, trading s inteligencí vůbec nesouvisí. Pokud ano, tak s tou emoční. Čas strávený plácáním se z bláta do louže závisí na vašem nadšení, časových možnostech, čerpáním ze správných zdrojů, sledování těch správných lidí na sociálních sítích a co nejrychlejším nalezením vhodného přístupu pro vás. A taky na tom, kdy konečně přestanete mít potřebu mít svou vlastní pravdu a začnete trh a trading respektovat tak, jak opravdu existují a jak se v nich skutečně dají vydělávat peníze.

Ono takový článek, jaký tady teď dávám dohromady, může tomu, kdo to bude myslet skutečně vážně jako já, ušetřit dobrý jeden nebo dva roky. Za to bych dal ruku do ohně. To proto, že vám vysvětlí, jakých začátečnických chyb se vyvarovat, kde a jak zhruba začít. Já jsem na začátku neměl tušení o zdrojích, o které se s vámi podělím na konci článku. Navíc jsem se 3 roky zadřel na přístupech, se kterými byla hloupost začínat, protože z určitých rozdílných důvodů je dobré přidat je do svého portfolia strategií na burze až po čase, jakmile má člověk více zkušeností a peněz, nebo se jim vyhnout klidně úplně. Swingovému obchodování akcií na základě price action jsem se začal věnovat až v roce 2016. A to je přitom přístup, který mi očividně vyhovuje nejvíce a u kterého nejspíše už zůstanu. Swingové obchodování akcií se stalo mým denním chlebem.

Pokud už vás nezastrašila skutečnost, že je to maraton na několik let a věnujete mu to nejdůležitější, co ve svém životě máte – několik tisíc hodin svého života bez nejasného výsledku, potom by vás měl odradit následující bod. Finanční stránka věci totiž zcela zajisté proseje další část zájemců.

Bez peněz žádné peníze nevyděláte

Jít do tradingu se sto tisíci korunami s očekáváním, že za rok, za dva nebo za 5 let z nich uděláte miliony, je naivní. Bohužel tak však přemýšlí téměř každý. Nebyl jsem výjimkou. Ano, v tradingu je možné sice cokoliv, to nepopírám a příklady se najdou. Pravděpodobné však už bohužel nikoliv. Pokud chcete jít proti statistice, zkuste to a doufejte. Mám kamaráda, který má statistiky přímo po ruce, protože založil firmu, která hledá kvalitní obchodníky a poskytuje jim mnohonásobně větší kapitál, než by si mohli sehnat sami. Statistiky hovoří jasně, lidé jsou přespříliš agresivní, riskují víc, než by měli a obecně spíše gamblují, než že by obchodovali na základě konkrétních pravidel. Málokdo skutečně rozumí risk managementu. I podle jeho statistik skutečně více jak 95% traderů selhává. Mažou jeden účet za druhým a doufají, že “jednou se to prostě musí podařit“.

Abych to uvedl na pravou míru, v tradingu je vždy něco za něco. Tohle si zapamatujte, protože se s tímto fenoménem budete setkávat až do konce. Něco za něco! Pokud chcete obrovská zhodnocení, počítejte s obrovským riskem a tzv. drawdowny, neboli obdobími, ve kterých se vám nedaří a váš účet klesne třeba i o 40%. A vy musíte pokračovat dál, musíte obchodovat tak, jako jste obchodovali doposud. Bez chyb, bez emocí, bez agrese, bez strachu. Musíte, protože pokud přestanete, lámete statistickou odchylku ve váš neprospěch. Máte 10 milionů korun a během půl roku jenom ztrácíte, až se dostanete na 6 milionů korun. Vy musíte zachovat chladnou hlavu a pomalu se z takového drawdownu vyhrabat, celý další rok se tedy dostáváte tam, kde jste skončili. Po celý rok nevyděláte vůbec nic a jste rádi, pokud se dostanete na původní velikost účtu. Dokážete si to představit? Ne, nedokážete, ať už si myslíte cokoliv. Ale to je trading, to je něco, co se děje úplně běžně (akorát částka a časové období je proměnlivé, lepší i horší). Na něco takového má žaludek jenom drobná hrstka lidí.

A nebo vám to za ten risk stát nebude a vy budete konzervativnější. Budete méně riskovat, s čímž jdou ruku v ruce i menší drawdowny. Ale především i menší zisky. Co to znamená? Pokud budete riskovat rozumně, tzn. třeba 0.5-1% svého účtu na každý obchod, je reálné očekávat roční zhodnocení třeba 10%. Nebo 20, nebo 30, nebo 50%. , Cokoliv nad průměrné zhodnocení 20% dosaženého konzinstentně po dobu alespoň 5 let už se skutečně daří jenom těm, o kterých se dá říct, že v tradingu uspěli. A to vy ze začátku nejste. Respektive několik let ani nebudete. Opět, neberte to jako dogma, jsou i výjimky. Ale vážně chcete spoléhat na to, že zrovna vy jí budete?

Klasickým tragickým scénářem je ten, kdy kdy se nováčkovi podaří zhodnotit účet v prvním roce obchodování o nějaký nesmysl, třeba 100, 200 nebo dokonce 500%, a on si myslí, že strčí všechny do kapsy. Všechny články jako je například tento začne považovat za balast a nechápe, co na tradingu každý vidí. Nerozumí, proč tak jednoduchou věc nedělá každý. Jenže to jsou poslední myšlenky před tragédií. Drawdown a velké ztráty přijdou, matematice pravděpodobnosti se vyhnout nedá. Nejde o to jestli, ale kdy. A po největších ziscích většinou přichází největší ztráty. Takže takový lucker v následujících měsících všechno utopí v domnění, že když to šlo jednou, musí to jít i nadále. Přijde obrovský drawdown, na který nemá žaludek. Myslí si, že jeho systém přestal fungovat. To podlomí jeho důvěru v systém, v sebe a po čase i v celý trading.

Zpět k něčemu, co je více použitelné na váš případ. Máte $5.000 a chcete začít tradovat. Paráda. Těch $5.000 ale s velkou pravděpodobností buď úplně ztratíte nebo z nich za 5 let uděláte se štěstím takových $6.000-10.000. Vážně to je to, co od tradingu očekáváte? Vydělali jste sice nějaké 2, 3 nebo 5 tisíc dolarů, ale stálo vás to tolik úsilí a času, co vás nikdy v životě nic jiného nestálo. V průměrně placené práci byste si za tu dobu vydělali mnohonásobně víc. A to se skutečně bavíme o hodně pozitivním scénáři, tedy o tom, že to fakt zvládnete. Bohužel ale spíš ne.

Pokud se chcete tradingem živit, počítejte, že budete potřebovat počáteční kapitál minimálně $50.000. Raději ale spíš dvakrát tolik. Čím více peněz, tím méně můžete riskovat, abyste vydělávali tolik, kolik si představujete. S větším kapitálem se pojí větší pohoda a to je u tradingu nejspíš to nejdůležitější. S malým finančním kapitálem totiž velice rychle vyčerpáte i svůj mentální kapitál. Věřte mi, sám jsem si tím prošel. Velikost kapitálu je přímo úměrná zbytečným chybám, které plynou z přílišné agresivity, protože se z toho snažíte “vytáhnout maximum”. A to je špatně.

Trading je pouze nástroj pro rozmnožování peněz, ne pro jejich vydělávání z úplné nuly. Výdělky se pojí s výší kapitálu. Pokud chcete hodně peněz a finanční svobodu, musíte s velkou částkou již obchodovat. Prosím, dvakrát si tento odstavec přečtěte a přijměte ten fakt, že z vody v tradingu vařit nelze. Ne. Nejde to! Pokud nemáte bokem odložených alespoň těch padesát tisíc dolarů nebo nevyděláváte mnohem více, než běžně utrácíte, abyste si mohli po dobu studia odkládat bokem na základní kapitál, opět si to celé rozmyslete.

Takže jak to jde reálně a jak to plánuji já? Mám pár desítek tisíc dolarů na účtu, se kterými obchoduji. Vím ale, že pokud chci tradingem sponzorovat svůj vysněný lifestyle, budu potřebovat obchodní kapitál o velikosti alespoň $200.000. To je teď aktuálně zhruba nějakých 5 milionů korun. Docela dost peněz, ale rozhodně nic nerálného. Je mi 25 let, podnikám na internetu a můj příjem postupně roste. Takže pěkně pomalu, nikam nespěchám. Teď obchoduji to, co mám a zároveň si odkládám bokem ze svého podnikání a postupně kapitál navyšuji. Zatím ale ne nijak závratně. Plán je takový, že jakmile se mi začne skutečně dařit, což už cítím v kostech, že bude brzy (rok až dva), seženu si kapitál jinde. Už se mi pár lidí nabízelo a mám přístup i k nějakým investorům. Proto sehnat si s pozitivními výsledky pár set tisíc dolarů by neměl být problém. Takhle můžete časem začít přemýšlet i vy. Ale zatím se držte u země.

Tak co, ještě jsem vás neodradil?

Vážně doufám, že jsem vám trading trochu znechutil. Jestli ne, jste blázni. Ale zároveň přesně můj typ člověka 🙂 Líbí se mi, pokud vám to za všechny ty riskované peníze a čas stojí. Jestli máte od života vysoké očekávání a chcete si plnit své nejdivočejší sny, trading je nástroj, který vám to může umožnit. Přesně tak ho vnímám já. Ze začátku je to spousta let potu a krve, ale časem, pokud setrváte, vše se stane jednodušší a jednodušší. Z tradingu se stane rutina, tak jako z každé jiné činnosti.

Začátečník trading vnímá jako adrenalin, to trvá několik let, než začne být trading nudný. Peníze najednou začnou tak jaksi sami téct. Jakkoliv se vám to teď bije s tím, co jsem napsal v předchozích odstavcích, je to tak. Ale to se skutečně bavíme o stavu po nějakých 7-15 letech. Trading je potom už jenom spousta čekání a zase čekání. Na vhodnou příležitost, na to jak se vyvine obchod, na vhodné podmínky v trhu a prostě na všechno. Člověk po několika letech zjistí, že to není nadměrná aktivita, která mu v trzích vydělává peníze, ale sezení na rukou a nic nedělání.

Trading je životní styl. Závislost, bez které nemůžete být ani pár hodin a neustále si buď čtete nějaký článek, díváte se na grafy a nebo o něčem jenom potichu přemýšlíte. Víkendy trávíte opět u grafů a už se nemůžete dočkat, jak se následující týden vyvine cena instrumentů, které jste zanalyzovali. Trading je ale zároveň velmi osamělá činnost. Většinou si nemáte s kým popovídat, komu se svěřit, s kým vyřešit nějaký váš aktuální problém. Dostat se do komunity traderů taky trvá nějakou dobu. Najít si přátelé tradery ještě déle. Ale čím více se obklopíte lidma, kteří se snaží dosáhnout stejného cíle jako vy, nebo už ho dokonce dosáhli, tím snazší všechno bude (můj Twitter).

Praktické rady vycházející z mých zkušeností

Tak jo, pokud to fakt chcete zkusit, ještě před tím, než vám doporučím konkrétní zdroje, ze kterých ze začátku čerpat, dovolím si pár praktických tipů, které vám mohou ušetřit neskutečné množství času, frustrace a peněz. Pokud se jimi budete řídit a nebudete se snažit mít svou vlastní hlavu (což stejně asi budete a o rok později zjistíte, že jste se měli držet přesně toho, co vám říkám), šance na úspěch se vám o mnoho procent zvýší.

  1. Trading je pouze soustava rozhodnutí. Vše v něm závisí na našem vlastním rozhodnutí a za všechny výsledky si můžeme my sami. Rozhodujeme se na základě veřejně dostupných informací v kombinaci s našimi znalostmi a zkušenostmi, a s našim očekáváním. Čím více si toto každodenní rozhodování zjednodušíte, tím lépe se vám bude dařit.
  2. Kromě knížek první rok nebo dva nic neplaťte. Kurzy, platformy, data…. Není to vůbec nutné. Všechno se dá najít zadarmo na internetu. Google se stane váš nejlepší kamarád. Placený kurz nebude s velkou pravděpodobností o nic lepší než informace dostupné zadarmo. A vlastně i ty knížky se dají sehnat zadarmo.
  3. V tradingu neexistuje ten nejlepší/správný přístup nebo způsob. V tradingu neexistují dogmata. Vždy je to něco za něco. Vše v tradingu je o tom, jak se rozhodneme my sami a k jaké variantě se přikloníme. Co nám nejvíce sedí. Tohle vám teď nejspíš nedává smysl, pochopíte to ale, až budete řešit jestli vstupovat hned nebo na close úsečky, jestli dát SL pod low nebo ve vzdálenosti 2xATR od vstupu, jestli vystupovat s polovinou pozice na RRR 1:1 nebo pouze s třetinou pozice až na 2:1, jestli nakupovat s RSI pod 50 nebo až pod 40, jestli použít SMA10 nebo EMA8 jestli brát v potaz to, či ono… Rozhodnutí, jedno za druhým. Vaše vlastní! Nikde nenajdete “správnou odpověď”. S tím se budete potýkat až do konce svého tradingového života. A pokud jste člověk, co nedokáže přijímat svá vlastní rozhodnutí a odůvodnit si je, budete to mít hodně těžké. HODNĚ těžké!
  4. Nenechte se zastrašit přemírou informací. Zapamatujte si, že čím víc toho o tradingu víte, tím více vás to paralyzuje. Paradoxně víc vědět neznamená lépe tradovat. Každý si v tradingu najde to své. Ale dokud neví, co je to “jeho”, může strávit klidně celý život učením se všeho, co se naučit dá. A stejně nebude vědět vše. První samozřejmě nemáte tušení, na co se zaměřit. Dejte ale po několika měsících studia na svou intuici a začněte se zaměřovat na to, co vám zatím dává největší smysl a začnětě se točit už jenom okolo toho. Nemusíte vědět všechno, není to nutné.
  5. (!) Vyhněte se daytradingu, neboli tzc. intradennímu obchodování, kdy pozici otevíráte a zavíráte v jeden a ten samý den. Daytrader je v obchodu většinou jenom pár minut, maximálně hodin. Daytrading se jeví nováčkům jako jediný možný způsob obchodování. Každý si ze začátku tradera vlastně představuje tak, že neustále obchoduje, jinak to přeci ani nejde. Nenechte se zlákat marketingem na internetu a daytradingu se obloukem vyhněte. Mezi nováčky je sice nejoblíbenější, ale každý profesionál vám řekne, že intradenně obchodovat je paradoxně nejsložitější ze všech přístupů v tradingu. Nechoďte pod 4H timeframe. Úplně zapomeňte na minutový, 5minutový nebo třeba tickový graf, ty by pro vás ze začátku neměli vůbec existovat. Jenom tahle rada sama o sobě vám může ušetřit asi tak rok nebo dva vašeho života.
  6. Čím naopak začít – swing tradingem akcií nebo forexu. Osobně mám nejvíce pozitivní vztah k akciím. Tohle už je ale silně subjektivní názor, který je součástí určitého mentálního frameworku, který jsem si během těch několika let vytvořil. Neberte ho jako dogma. Nechci se tady rozepisovat o všech výhodách a nevýhodách jednotlivých instrumentů, ale především z pohledu risk managementu (což je to nejdůležitější), se mi zdají akcie nejpříznivější. Z futures tak maximálně e-mini, ale pro ty je vhodnější daytrading (vyhnout se mu!) nebo kalendářní spready, ale ty byly na můj vkus moc dlouhodobé. Nicméně i s těmi by to šlo. S těmi jsem začal já a docela se mi dařilo. Ale kvůli malému účtu to nikam nevedlo. O forexu nic moc nevím, ale je okolo něj až příliš marketingu a misinformací, tahající peněz z nováčků. Tak prosím bacha na to. Akcie jsou skvělé v tom, že můžete nakupovat přesný počet podle toho, kolik chcete riskovat. Skvěle v nich funguje technická analýza. A zároveň vás US regule nenechají obchodovat intradenně s účtem pod $25.000 (PDT rule). Perfektní omezení, které většina nováčků nenávidí – těch co to nikdy nedají.
  7. Studujte technickou analýzu. Vyhněte se fundamentální analýze a neztrácejte jí čas. Studujte pohyb ceny a všechny její zákonitosti.
  8. Zaměřte se na obchodování okolo S/R úrovní. Vím, nemáte ponětí, co to je. To je fuk, protože to zjistíte asi hned v prvním nebo druhém článku, který si o tradingu přečtete. Zjistěte si o S/R úrovních a obchodování okolo nich všechno, co se zjistit dá. Pokud bych vám měl doporučit, na co se po základních informacích zaměřit, byly by to právě S/R úrovně. V angličtině “support and resistance levels”.
  9. Nehledejte tzv. “holy grail” neboli systém, který vám bude slibovat ohromné zisky bez ztrát. Nic takového neexistuje. Každý každičký systém má období, kdy funguje a kdy ne. Období ztrát a období zisků. Trading bez ztrát neexistuje. Úspěšný trading je o kombinaci ziskovosti (winrate) s poměrem zisku ku risku (risk-reward ratio). To je to, na co byste se měli zaměřovat a co byste měli zdokonalovat, ne donekonečna hledat ideální vstupy. Pokud skutečně chcete najít holy grail, hledejte v knihách a článcích o money managementu, ne o vstupech.
  10. I když to v naprostých začátcích nejde, zkuste neustále myslet na to, vyhnout se co nejvíce “system hoppingu”. Souvisí to s předchozím bodem. Při vašem studiu se setkáte s tisíci a jedním přístupem/strategií, která tomu, kdo ji proklamuje, funguje. Tak ji zkusíte. Jenže s ní nestrávíte dostatek času, nepochopíte její princip a s první sérií ztrát se na ni vykašlete. A hledáte dál. Ne! Trading je o vypilování jedné jediné strategie, jejíž pravidla umíte i pozpátku, a která vám především dává smysl a vyhovuje vaší osobnosti. Zaměřte se na jeden jednoduchý systém. Přestaňte hledat a skákat z jednoho na druhý. Je to obrovská ztráta času.
  11. Musíte mít edge. Neboli výhodu, tzn., statistickou odchylku ve váš prospěch. Najít svůj edge je to nejtěžší, co vás v tradingu čeká. Bez edge nemáte šanci, protože v dlouhodobém horizontu budete vždycky ztrácet. Stačí pár procent nad paritu, ale i tak je to něco, co většině traderů chybí. Vždy a za každých okolností se ptejte “kde je můj edge?“.
  12. Žádný indikátor na světě není “holy grail”. Už od začátku se snažte mít co nejčistší grafy bez všemožných serepetiček. Všechny stejně vychází z ceny a pouze napomáhají interpretovat to, co už trénované oko vyčte z grafu s pouhou cenou. Neříkám, abyste indikátory nepoužívali vůbec, snažte se jim ale už ze začátku přikládat co nejmenší váhu a spíše se snažte pochopit zákonistosti price action, které jsou stálé a neměnné.
  13. Už od začátku nastavujte svůj trading reaktivně, nikoliv prediktivně. Tradingem nezasvěcení si myslí, že musíme nějakým způsobem předvídat a vědět, jakým směrem se trh vydá. Takové tvrzení však nemůže být dále od pravdy. Úkolem tradera je sledovat vývoj ceny instrumentu, reagovat na to, co se děje a přitom profesionálně řídit risk. Toť vše. Můj trading se zlepšil o 100%, jakmile jsem přestal obchodovat podle toho, co by se mohlo stát a začal jsem se zaměřovat na to, co se stalo a mohlo pokračovat. Information vs. price risk je reálný fenomén, dá se však do jisté míry korigovat a balancovat tím, že vám bude stačit pro vstup klidně malé potvrzení, aby vám cena moc neujela. Ale vždy byste ho měli v nějaké formě vyžadovat. Mimochodem všechny webináře s FT71 mají cenu zlata.
  14. Pokud nějakou strategii nechápete na “první dobrou”, je nejspíš až moc složitá a to není nutné. My lidi si děláme všechno kompliíkovanější, než to ve skutečnosti je. A trading není v ničem jiný. Paradoxně v tradingu fungují právě ty zdánlivě extrémně jednoduché věci. Proto vám radím, najděte si nějakou extrémně jednoduchou strategii, kterou byste po pár týdnech dokázali vysvětlit i někomu, kdo tradingu vůbec nerozumí, a u té zůstaňte.
  15. Nechtějte mít vše dokonalé hned ze začátku. Vnímejte jakýkoliv tradingový přístup a systém jako sněhovou kouli. První uplácejte malou kuličku ze základních a zcela jasných, striktních pravidel. Takových, které omezí ztrátovost na nutné minimum a zároveň přinesou i pár zisků. Snažte se zůstat několik měsíců na nule. Postupně systém pilujte, odlaďujte, procházejte své záznamy obchodů, screenshoty, poznámky a nabalujte další pravidla a filtry. Nenechte se zmást tím, jak obchodují ti, od kterých se učíte. S velkou pravděpodobností ladili jejich systém k dokonalosti několik let! Ale taky začali s nějakým jednoduchým konceptem. Strategie musí fungovat již v základu.
  16. Všechno si pište a zaznamenávejte, dělejte si screenshoty. Všechno všechno všechno. Nejenom, že jsem přečetl statisíce slov, já jsem těch statisíce slov snad i napsal za těch 5 let. Psaní vám pomáhá strukturovat a organizovat si myšlenky. I když jsem se k většině už nikdy nevrátil, vůbec na tom nesejde, protože to nebyl účel, za jakým jsem si vše psal. Navíc je to neocenitelný návyk do budoucna, kdy si budete muset poznamenávat všechny své obchody a myšlenky k nim, abyste na základě nich mohli právě zdokonalovat svou sněhovou kouli.

Zdroje, ze kterých doporučuji čerpat

Zdrojů je nekonečno. Tento seznam ale chápejte jako mé osobní doporučení těch, za které ručím, a které mi přinesly nejvíce užitku. Kdybych z těchto zdrojů čerpal hned od začátku a vyhnul se informacím na českém internetu (kterým se ve vašem vlastním zájmu, prosím, vyhněte i vy), možná, že už bych byl konzistentně profitabilním. Ale co, lepší někdy, než nikdy. Na těchto odkazech najdete vše, co k tradingu potřebujete. Nemusíte znát ani jeden jediný zdroj navíc, abyste se stali úspěšnými tradery.

  • Chat With Traders podcast – Aaron odvedl neskutečnou práci. Vyzpovídal už desítky těch nejlepší a nejznámějších traderů, kteří chodí po naší planetě. Tenhle podcast je nekonečná studnice informací, které pokud jsou aplikovány ve správný okamžik, mohou zaručit velkou spoustu “aha momentů. Poslouchejte jeden za druhým, pořád dokola. Příběhy profesionálů vám osvětlí to, co jsem se vám snažil v tomto článku popsat. Má slova uslyšíte z úst dolarových multimilionářů a to už vás snad přesvědčí o jejich pravdivosti. Ze začátku věnujte pozornost především příběhům z jejich začátků a tomu, jak to některým trvalo i 10 let. Uvelebte se, pusťe si pár dílů a nechte si jimi napravit zkreslené vnímání o tradingu.
  • Knížky – Po pravdě řečeno, většinu toho, co vím a co aplikuji ve svém tradingu, jsem se naučil na internetu. Vyhovuje mi nekonečný přísun informací a taky dostupnost vždy a všude na pouhých pár kliknutí. A taky mě vždy dost odradí cena knih o tradingu, uvidíte sami. To ale neznamená, že jsem nikdy nepřečetl žádnou tradingovou knihu. Na knihách je samozřejmě dobré, že jsou vám informace podávány postupně a uceleně. Na internetu skáčete z jedné na druhou, ztrácíte se, topíte se. K tomu ale zase slouží free online kurzy. Tipy na knihy najdete úplně všude, můžete začít googlit. Osobně bych doporučil The Disciplined Trader, Trading in the Zone, Reminiscences of a stock operator, Market Wizards a Trade your way to financial freedom. Tady je šikovný ucelený seznam na stránkách CWT podcastu, na tomto odkazu je obrovská spousta PDF knih zdarma a tady je můj wishlist na Amazonu – knihy, které chci jednou stoprocentně mít v mé knihovně.
  • Free online trading kurz Adama H. Grimese + jeho blog – Adam k tradingu přistupuje velmi kvantitativně a vše má podložené backtesty, které nechává běžet na historických datech. Jeho statistické práce poukazují na to, co v tradingu skutečně funguje a co ne. Pokud bych měl doporučit zdroj, kterým začít, byl by to Adamův online kurz. Adama považuji za svého mentora, protože jeho práce a myšlenky mě v posledních několika měsících opravdu silně ovlivnily a pomohly mi vyladit můj přístup k tradingu. Udělalo mi obrovskou radost, když retweetnul a doporučil svým followerům můj článek na blogu, ve kterém ho zmiňuji.
  • Tradeciety + Tradeciety’s Free Trading Academy – Co tihle dva mladí borci udělali pro tradingovou komunitu je neskutečné. Nejenom, že jsou to fantastičtí tradeři s perfektní životní filozofií, kterou šíří dál, ale jsou to i vynikající učitelé. Každý koncept dokáží vysvětlit s naprostou lehkostí tak, že to pochopí snad úplně každý. Zaměřují se na to podstatné, žádný balast.
  • Trading with Rayner Free Trading University – Jakkoliv je Raynerova angličtina funny, nemění to vůbec nic na tom, jak jednoduše trading vysvětluje. Všimněte si, doporučuji vám pouze zdroje, na kterých nenajdete žádné složité koncepty, ale jednoduché přístupy, které v trzích prostě fungují. Skutečně začnete jimi a postupně si věci kdyžtak ztěžujte, nedělejte to naopak, jako já a jako 99% ostatních.
  • Stockchart’s Chart School – Všechny informace o technické analýze, které kdy budete potřebovat.
  • Swing Trade Stocks
  • Investopedia – Encyklopedie finančních, investičních a tradingových pojmů.
  • Webináře na Futures.io (dříve Big Mike Trading fórum)
  • Tradingview – neplacená platforma v prohlížeči, v začátcích zlato nad zlato!
  • Twitter + Stocktwits – Začněte třeba tím, že dáte follow všem, které sleduji já. Nasávejte 140 characters-long wisdoms od těch nejlepších z nejlepších.
  • Diskusní fóra, kde stačí hledat a v jejich několikaleté historii vláken najdete odpověď na každou svou otázku. Mezi ty nejznámější patří Futures.io, Trade2Win, ForexFactory forum.
  • Prosím, ve vašem vlastním zájmu se vyhněte prodejnímu webu Finančníků. Sám jsem na něm začal a dříve jsem na něj nedal dopustit. Sice jsem jim vděčný za velkou část toho, co teď znám a vím. Ale jejich články a učivo je až příliš idilické a začátečník získá velice naivní pohled na trading. Dle Petra s Tomášem jde vydělávat už s pár tisíci korunami, stačí si koupit jejich kurz za 5 tisíc korun a oni vám poradí, jak na to. Klidně se tam naučte úplné základy jako co je to burza, jak burza funguje, jak vypadají cenové grafy atd. Ale potom odtamtud vypadněte a už se tam nevracejte. Jakmile jenom malinko více začnete chápat základní zákonnitosti, prohlubujte své znalosti ze zdrojů, které jsem vám doporučil výše. A nebo, v tom lepším případě, se tomu serveru vyhněte úplně obloukem.

Závěrem

Trading je má srdcová záležitost. Je to má vášeň, můj největší koníček. Je to ta nejsofistikovanější problem-solving game, ke které se člověk může dostat a ještě za ní být pohádkově odměněn (aneb opravdu nechutně zbohatnout). Ačkoliv to není o inteligenci, extrémně to člověka uspokojuje po intelektuální a obecně mentální stránce. Díky tradingu jsem pochopil, kdo jsem, jaký mám vztah k penězům, ztrátám, co mě dokáže rozhodit, jak reaguji v různých situacích, jak silné je mé ego, nakolik dokážu být disciplinovaný, nakolik flexibilní, vytrvalý, trpělivý, jestli si umím nastavit svá vlastní pravidla a ty dodržovat, aniž by mě k tomu kdokoliv nutil atd.

Trading je cesta k osobnímu poznání. Pokud nechcete vědět, kdo skutečně jste a jaké mentální frameworky vás ovládají, raději se do toho nepouštějte. Zjistíte o sobě totiž naprosto všechno. Poprvé v životě se dopodrobna poznáte. Bez toho, aniž byste se totiž dopodrobna znali, nelze v tradingu uspět. Vždy totiž bude určitá část vaší osobnosti, která vám bude překážet na cestě k profitabilitě. Jakmile ovládnete technickou stránku věci, bude váš čekat něco ještě složitějšího – ovládnout sebe sama. Protože jak jedno z klasických tradingových rčení tvrdí, “trader je sám sobě svým největším nepřítelem“.

Jakkoliv se může zdát, že vám trading nedoporučuji, opak je pravdou. Snažím se pouze docílit toho, abyste byli co nejvíce opatrní a zároveň začali správně. Pokud totiž začnete špatně a vydáte se nevhodným směrem, můžete sklouznout do nekonečného bludiště informací, ze kterého se špatně hledá cesta ven. Bylo by fantastické, kdyby se trading učil každý. Každý by měl tak nástroj, jak zhodnocovat své peníze a zlepšovat si svou finanční situaci. Osobně zastávám názor, že bychom měli být všichni schopní se umět o své peníze starat sami. A přesně k tomu trading slouží. Nemusí být aktivní trader jako jsem já. Můžete obchodovat měsíční grafy, čekat na ty nejvhodnější situace a udělat třeba 10 obchodů ročně, ne týdně nebo dokonce denně. I s tak malou frekvencí obchodů je možné dosáhnout krásného zhodnocení 20% ročně a výše, které vám nikdo jiný nenabídne. Nenechte si nikdy nikým během studia namluvit, že větší frekvence obchodů znamená větší zhodnocení, to ani zdaleka není pravidlo.

Pokud se jednou trading naučíte a podaří se vám být konzistentně profitabilní, nikdy už na to nezapomenete. Je to činnost do konce života. Přesně tak byste nad tradingem měli přemýšlet, pokud vás teď odrazuje to, jak složité a zdlouhavé je ho se naučit. I kdyby to trvalo 10 let, no a co? Plánujete snad žít víc jak dalších 10 let, ne? Tohle vám žádné jiné podnikání ani zaměstnání nedá, trading tady byl, je a vždy bude. Stejně tak obrovská spousta příležitosti na finančních trzích, kterých můžete až do konce svého života využívat a žít díky nim život dle svých představ. To je přesně ten důvod, proč mě od tradingu už nikdy nic neodradí, dokud to nezvládnu. Celý život mám před sebou a vím, že už jsem fakt blízko, takže i kdyby to zabralo ještě rok, dva nebo tři, pořád mi bude jenom 28! Nebo klidně 30. Ale už budu umět něco, co mě bude živit až do konce mého života. Navíc v tradingu se výdělky postupně zvyšují s přibývajícími zkušenostmi a se zvětšujícím se kapitálem. Každý rok je člověk bohatší a bohatší. Sakra, prokažte sobě a svým snům účtu a začnete myslet dlouhodobě!

Říkám si, že kéž bych měl ve svých začátcích přístup k podobnému článku, jaký jsem já nyní po několika dnech práce vytvořil. Ušetřil bych si neskutečné množství času a trápení se nad něčím, co prostě nedává smysl. Po pravdě byste si článek neměli přečíst jenom jednou, ale klidně i desetkrát. Dejte si ho do záložky a vracejte se pokaždé, když nebudete vědět, jak dál. Berte ho jako odrazový můstek pro své studium. Já ho beru jako dík celé tradingové komunitě, na které jsem se po celé ty roky tiše přiživoval. Stejně tak vnímám i svůj tradingový blog. Do určité doby jsem jenom bral. Teď toho vím a znám už tolik, že mohu konečně začít i dávat.

Díky za váš čas a hodně štěstí. Budu rád, když se mi alespoň jeden ze čtenářů za pár let ozve, že začal mým článkem, a že to zvládl, že je z něj full-time trader.

Vložit komentář

Komentář

32 komentářů

  1. Ahoj, trochu mi to připomíná sázení, které jsem zkoušela. Hlavní je mít strategii a neuhnout z cesty. A to není jednoduché, když se snazis zvrátit negativní výsledek. Ve skutečnosti spíš záleží na dlouhodobém trendu než jednotlivých úspěších. Přeju hodně štěstí a díky za motivaci to zase zkusit a vytrvat.

    • Ahoj Martino, díky za komentář. Nemůžeš být blíž pravdě, protože trading se často přirovnává k profesionálnímu sázení a pokeru. Všechny 3 aktivity mají totiž jedno obrovsky společné téma, na kterém stojí celý úspěch v nich – risk management. Moc dobře jsi poznamenala, že “kouzlo” úspěchu je právě v obrovské řadě opakování, ve kterých má šanci projevit se tvůj “edge”. Každá jednotlivá sázka/obchod je totiž 50/50 jestli vyjde nebo nikoliv. Co však ovlivnit můžeme je statistická odchylka mnohonásobku takových pokusů. A při tom přichází právě to nejsložitější – setrvat, i když jde aktuálně statistika proti tobě a přijde série ztrát. Se kterou jsme sice racionálně už od začátku počítali a věděli, že přijde, ale málokdo má disciplínu a další mentální vlastnosti na to, aby takové období přečkal bez porušení své strategie. Určitě to ještě zkus, pokud k tomu přistupuješ profesionálně, což ty jsi určitě dělala, když ses zamýšlela nad takovými problémy, tak není důvod časem neuspět. Prostě to pořád zkoušej, uč se ze svých chyb a hlavně netlač na pilu. Nechtěj vydělávat hned ze začátku, snaž se udržet co nejdéle na nule a odtamtud postupně budovat jednotlivé mini nuance, které budou zvyšovat tvůj edge. Super, ještě jednou díky, že ses ozvala, udělalo mi to radost!

  2. Čau. Tak podle tohoto článku jsem spíše trader, než investor 🙂 Já jsem otevřel první reálný účet (s půjčenými penězi od rodičů 🙂 ve 22. Od té doby jsem prošel s pauzami čtyřmi fázemi.
    1) Nic jsem nevěděl a bezhlavě kopíroval, co mi kdo řekl = lucky zisky
    2) Myslel jsem si, že něco vím – ale věděl jsem prd = první ztráty
    3) Zjistil jsem, že vlastně nic nevím = zastavení ztrát
    4) Teprve před 16 měsíci v 28 letech jsem vymyslel strategii, která mi sedí, a po několika stech obchodech můžu říci, že konstantně vydělává.

    Doplnil bych, že člověk musí být tak trochu posedlý úspěchem a musí ho to bavit, jinak těžko přečká období, kdy se finančně nedaří.

    • Ahoj, haha, tak to jsi trader! 😀 Pěkný 4 fáze, gratuluji k tomu, že jsi to dotáhl až do konce. Teď probíhá 5. fáze – učení se, zlepšování se a přizpůsobování se změnám v trhu až do konce života 🙂 Já jsem teď na pomezí 4. a 5. fáze. Jsem na nule, vím, že to, co aktuálně dělám funguje a teď už jenom budu analyzovat své obchody a postupně přidávat pravidla a filtry tak, abych bral jenom ty nejlepší a vyhýbal se těm, které mají menší pravděpodobnost úspěchu. Mimochodem díky za dodatek, to je samozřejmě extrémně důležitý komponent a netuším, jak se mi podařilo ho vynechat. Bez posedlosti úspěchem a vášně pro trading to nikdo nikdy nedá. Jenom touha po penězích ani zdaleka nestačí.

      • Díky. Nepochybuji, že brzy budeš v 5.fázi. Tam už je to o vylepšování, jak píšeš, resp. zvyšování pravidelné renty, která uživí tvůj životní standart.

        Není zač. Po cestě jsem zažil spoustu lidí, kteří měli pouze finanční motivaci – a v půlce obchodování vzdali. Bohužel ti mají pak největší potřebu, říkat ostatním, že to taky nedokáží.

        • Dělám pro to všechno, co můžu. Teď mám pocit, že už jsem fakt nejblíž, co jsem kdy byl. Aktuálně se snažím ještě více zjednodušovat a více filtrovat obchody, protože jsem jich bral zatím až moc podle nové strategie a některé šly v únory zbytečně velice rychle do ztráty. Po měsíci a půl je příliš brzy na to, abych byl s novou strategií ziskový. Nicméně skončit na +0.5% je podle mě super 🙂 Fungovat by to mohlo! Zbavit se zbytečných ztrát, odladit money management a bude to šlapat. Díky za komentáře, fakt si jich vážím. Jenom ze zajímavosti – jak jsi přišel na můj blog?

    • Honzo, moc děkuji za komentář! Samozřejmě souhlasit se vším není ani potřeba, je důležité mít rozdílné názory. Opravdu moc by mě zajímalo, jak jsi narazil na můj blog a na tento článek. Mohl bys mi to prozradit? Já jsem projel tvůj web a musím ti říct klobouk dolů. V tvých článcích je většina principů, které zastávám i já. To je boží. Vždy mám velkou radost, když najdu někoho dalšího, kdo zastává jednoduchost, price action, delší timeframy, sezení na rukou atd. Ale zatím neznám nikoho z Čech, takže rád tě poznávám. Vážně mě těší, že ses mi tady ozval. A je boží, že máš trading alerty, které si lidi pochvalují, obrovská spousta pozitivních referencí, bomba!

      • Já nesouhlasím s bodem 7. :)), ale jinak super. Už jsem to přečetl 3x a teď klikám na odkazy. I když se věnuji Event-driven investingu, tak jsou to hodně zajímavé informace.

        • Haha jasně, tak to je pochopitelný nesouhlas s bodem 7 🙂 Vím, že 90% lidí bude úspěšnější, když se zaměří na jednoduchou TA, než aby se museli orientovat ve fundamentech. Navíc čím kratší timeframe, tím více jsou fundamenty nepoužitelné, a já v článku předpokládám, že mluvím k někomu, kdo chce obchodovat aktivně. Hezky, 3x jo? Tak to mám fakt radost, že v tom spatřuješ takovou hodnotu. Jo na odkazech se dozvíš podle mě spoustu zajímavých věcí, i když se to téměř vůbec netýká toho, co děláš ty.

          • Vlastně mi to zčásti pomohlo vyřešit otálení s navyšováním pozic. Budu o tom psát článek. Doteď jsem se snažil očůrat zvýšení zainvestovanosti větší diverzifikací.

            No, ne tak úplně. Přiznávám se. Prvně jsem to jen proletěl, Podruhé přečetl, co mě zajímá. Potřetí už celé, jestli jsem něco nepřehlídl. Popravdě, je to opravdu dlouhá bestie xD

            Souhlas. Já musel vyzkoušet FA,TA,PA,Akcie,Futures, CFD, abych se nakonec vrátil k “jednoduché FA”. Na druhou stranu chápu lépe širší souvislosti. Každé učení je k něčemu dobré.

            Co se týká aktivity. Myslím, že strkám do kapsy leckteré tradery se svými cca 30 a více obchody měsíčně xD. Tady na tom musím ještě zapracovat, stejně jako na mechanizaci.

          • Taky teď pracuju hlavně na tom, více filtrovat, brát skutečně jen ty nejkvalitněji vypadající setupy, za to raději postupně navyšovat pozici, pokud se cena rozjede dle mého očekávání.

            Až se někdy uvidíme, budu rád, když mi povykládáš o své FA. Alespoň do jisté míry bych ji chtěl do svého tradingu zahrnout. Fakt ale jenom něco jednoduchého, abych oddělil alespoň ten největší plebs od výkonných firem a zaměřoval se na jejich TA.

            No to jo, 30 měsíčně je zcela rozhodně trading, to nemá s investováním nic moc společného 😀

  3. Špatně jsem se vyjádřil. Měl jsem na mysli transakce. Není to tak, že bych otevřel 30 pozic a uzavřel je ten samý měsíc. Navíc to není každý měsíc, abych to upřesnil. Určitě to má k tradingu blízko, ale nebude to úplně černobílé – některé firmy držím i přes 6 měsíců. Jedná se o spekulaci na růst kurzu před/po události, díky (očekávanému) zvýšení hodnoty firmy.

    Ok. To by neměl být problém 😉

    • Jasně, rozumím tomu. Já se teď začnu zaměřovat i na obchodování silných akcií, jejichž cena prochází zrovna několikaměsíční konsolidací, ale mohlo by brzy dojít k breakoutu. K takovému přístupu budu taky potřebovat alespoň základní fundamenty, abych nekupoval jenom nějaký plebs s pěkným grafem. Do té doby, než se uvidíme, hodně štěstí!

  4. Supr clanek a naprosto soublasim. Obvhoduji uz 7 let, takze zcela vim o cem pises. Tohle by si melo precist vice lidi, nechces to dat taky na server fxstreet.cz?

    • Ahoj Jakube, díky za pozitivní komentář. Nad publikací článku mimo můj blog jsem nepřemýšlel, zatím mi to nepřijde potřeba, ale třeba časem změním názor. Každopádně díky za tip!

    • Ahoj Romane, děkuji za komentář! Něco snad po těch 5 nebo 6 letech, co se mu aktivně věnuji, skutečně vím 🙂

      Pokud se někomu opravdu daří konzistentně dosahovat průměrného zhodnocení 20%+ ročně po dobu dejme tomu 5 a více let, potom takového člověka lze zcela jistě považovat za profesionála. Respektive za člověka, který v tradingu uspěl.

      Dovolil bych si Ti navíc i trochu oponovat a řekl bych, že spíš ten milion je málo, ne že 20% z milionu je málo. Milion českých korun v dnešní době nejsou žádné velké peníze. Za více peněz považuji třeba až milion dolarů. Milion korun je vhodný tak na oťukání tradingu a zlepšení se v něm na nějakou pořádnou úroveň. Potom je samozřejmě potřeba kapitál podstatně navýšit, pokud se tradingem člověk chce živit. Co by lidi dali za krásných 20% ročně 🙂 To je totiž to, o čem jsem psal v článku. Z malého kapitálu a agresivního zhodnocení je potom obrovská spousta chyb, které mohou vézt až k té nejfatálnější – úplně vymazání účtu.

      • Pokud je 20% jako dobrý výsledek, tak proč se s tradingem tolik trápit?, to mi připadá nesmyslné lézt do forexu, indexů a komodit, když tolik lze udělat dost jednoduše pomocí opcí, které jsou ve skutečnosti jednoduché a časově absolutně nenáročné.
        20% to vychází na pouhé 2% měsíčně, nikdo kdo se tradingem živí a není to žádný trader pro banky, nikdo kdo z předchozí činnosti vydělal desítky milionů nedělá trading pro 20% ročně. Na 20% ročně podle mě trading stavit nelze.
        Je tu samozřejmě otázka “kdo je to trader profeisonál?” – člověk, který riskuje svoje, nebo člověk kterej traduje pro banku s jejíma milionama, bance stačí 10%, 3% dají na úroky klinetům, zbytek si rozdělí management.

      • Ahoj Jakube
        Na tvém trading blogu je poslední příspěvek z 2017. Zanevřel jsi snad na trading, nedaří se být konzistentní? Tvůj článek mě namotivoval, ale pokud zrovna ty jsi skončil s tradingem, tak to vypadá, že je nezvládnutelný a bude pravda, že pro obyčejné lidi je to pouze kasino a vydělávají jen velcí hráči.

        • Ahoj Arture, děkuji za komentář a za email. Během týdne Ti odpovím na email. Jenom ve zkratce – je to složitější, než se každému ze začátku zdá. Jak jsem si myslel, že chápu tvrzení “psychology is EVERYTHING in trading”, tak jsem ho začal skutečně vědomě chápat až teprve minulý rok, kdy se mi jak extrémně dařilo, tak extrémně nedařilo. Celý problém byl jenom ve mě a v mé hlavě, nikoliv v mém přístupu obchodování high-beta momentum stocks. Každý systém funguje jenom v určité období, v závislosti na likviditě, volatilitě a celkové náladě trhu. Nejde o to CO člověk obchoduje, ale KDY. Zažil jsem jak +50% return celého účtu během pouhých 5 týdnů, tak -50% během 7-10 týdnů. Bylo to ale prostě tím, že účet jsem docela krásně zhodnotil, když jsem obchodovat skutečně měl a drawdown jsem měl v období, kdy jsem neměl vůbec zapínat platformu a nesledovat grafy. Teď za sebou mám 3měsíční “sabatical”, kdy jsem po 6 letech nezapnul platformu (až na pravidelné měsíční investování do dividendových titulů), nepodíval se na indexy, nebudoval si watchlist….nic! Považuji to za svůj poslední krok před konzistencí. A tenhle “krátký” komentář zakončím tím, že po pár letech je vydělávat na burze poměrně snadné, nejsolžitější je však neztrácet peníze. A to zabere buď roky nebo taky věčnost. Já pevně věřím, že tohle je má poslední lekce – odnaučit se být závislý na tradingové aktivitě a obchodovat pouze párkrát do roka, když “all start are aligned”. Jde to, věř tomu a bojuj. Je to od mých 20 let můj ultimátní cíl a pokud by ses zeptal mých přátel, všichni do jednoho ti poví, že vytrvalejšího člověka, než jsem já, neznají. Jakmile ale přijde ten “aha moment”, který podle mě už přišel (teď jsem ti ho popsal – ne CO, ale KDY), tak úspěch vynahradí veškeré ty roky trápení, všechen ten neskutečný stres, který si málokdo dokáže představit a stovky tisíc vydělaných, ale i ztracených korun. Mimochodem aktivita na blogu a na Twitteru @jkapusnak mi škodila (ego tam hrálo až příliš velkou roli), proto jsem se stáhl do ústraní. Nicméně až začnu být skutečně konzistentní a budu mít sám sebe více pod kontrolou, mám v plánu začít sdílet vše co vím a tentokrát v češtině. Chci otevřít dveře a oči ostatním snaživým lidem v Česku. Ale zatím na to nepřišel čas. Je mi 27, není kam spěchat, jednou to přijde.

  5. Taky zrovna chci začít s tradingem, a tak na internetu hledám základní informace o tom, jak obchodovat na burze. V dané problematice jsem totiž lajk a nemám vlastně ani základní představu jak můžu začít. Přecejen mám minimum zkušeností i kapitálu, takže je těch příležitostí celkem málo…

  6. Ahoj, no já bych nesouhlasil s jednou věcí a to je jakými přehnanými částky hazíš. To co funguje na malém účtu, bude fungovat i na velkém účtu. Řekněme EUR/USD na každé 2 tis kapitálu budeme mít 0,01 – tím si zajistíme udržitelnost marže v případě že se trh bude pohybovat proti nám a spolu s dobrým money managementem (to u mě znamená umění ukončit obchod a přijmout ztrátu – ať již stoploosem nebo manualně) že jedním obchodem nesežereme celý účet. Samozřejmě je důležité si jít vždy i pro víc než konrétním obchodem ztratím. No to už tady zabíhám do rozebírání nějaké strategie, ale to co tím chci říct je že pokud budeme ochodovat s 50 tis dolarů nebo s 1 tis dolarů je naprosto bezvýznamné. Strategie bude fungovat uplně stejně pouze zisky / zráty budou jiné. Je třeba to brát pouze jako čísla. Pak už záleží na tom co od toho člověk očekává jestli to že ho to bude živit nebo to že je to “bonus” k tomu co vydělává a do budoucna s tím jak se bude dařit nebo nebude může zvážit další možnosti. Hlavní je totiž se naučit nepanikařit a tím že tam vrazím hned 50 tis na které jsem těžce dřel a při každém obchodu sleduju s nervama na pochodu jestli trh nejde proti mě je první krok k tomu jak o ně přijít. Tohle tedy nemám vůbec rád, prosím neodrazovat lidi kteří si chtějí založit účet s např. 10 tis czk a obchodovat “pro zábavu, v klidu” po letech práce mohou tento účet rozšiřovat pokud jejich strategie bude úspěšná, nebudou mít nervy že projedou peníze na barák. Takže já bych ostatní neodrazoval od malých účtů, ale samozřejmě je dobré upozornit že to rozhodně není na okamžitou výpověď v práci a jen pro všechny kteří si toto přečtou a plánují začít s obchodováním. Po založení realného účtu velmi často od vašeho brokera začínají volat pohůnci se zaručenýma tipama (řeknou dokonce i co a jestli máte jít buy nebo short) ale že musíte dát na účet alespoň 100, 200, 300 tis aby to mělo smysl a snaží se vás lámat. Nedělejte to, používejte pouze peníze o které můžete přijít – nikdy s penězi které máte na účtu nepočítejte. Chovejte se k nim jako by jste neměli a pouze zde hrajete hru s čísli. Protože jak autor článku zmiňoval mentální síla je zde skutečně klíčová 🙂

  7. Ahoj Jakube,
    děkuji Ti za ten článek, jako člověk, který ještě nezačal. Moje motivace asi není moc o penězích, ale spíše z touhy po poznání, jak to vlastně funguje. A hodně ve mě rezonuje ten moment, kde píšeš, že bez poznání sebe sama to prostě nejde. Kvůli tomu bych se do toho pustil.
    Filip