v 2015-2021

Čas k přečtení: 2 min.

Poslední dobou se čím dál častěji přesvědčuji o tom, že veškeré mé vztahy s okolím se zlepšily, jakmile jsem začal být sám sebou. Jakmile jsem začal dělat to, co mě baví, začal jsem věnovat čas tomu, čemu ho věnovat opravdu chci, přestal jsem se bát toho, co si o mě myslí okolí.

Jak jsem poznal sám sebe, zjistil, co od života očekávám, na základě toho vytvořil své priority a rozhodl jsem se, že budu žít podle nich a ne podle pravidel společnosti, ostatní lidé si toho začali všímat.

Nezávislost na vnějších vlivech a vnitřní spokojenost s vlastním životem nejde přehlédnout. Sám se sebou spokojený člověk se totiž více usmívá, má více energie, stále dobrou náladu, je optimistický a pozitivní, je ochotný pomáhat lidem.

Neustále všem tvrdím, že být autentický, tedy naprosto sám sebou, je to nejlepší rozhodnutí, které jsem ve svém životě zatím učinil.

Proč nejsou všichni sami sebou?

Takové rozhodnutí je totiž zároveň ale i to nejsložitější. Málo kdo dokáže překonat strach, který nám brání před vyjádřením naší pravé podstaty, našich skutečných názorů, myšlenek, zájmů a skutečného charakteru.

Mně to trvalo dlouho. Několik let. Tak dlouhou dobu jsem si nebyl jistý, jestli můžu být sám sebou. Jak se bude tvářit rodina a kamarádi na to, že jsem začal hodně číst o návycích a úspěchu, zdravě jíst, sportovat, meditovat, zajímat se o obchodování na burze, že jsem ztratil zájem o studování práv, že chci hodně cestovat, že chci lidi inspirovat a motivovat, že chci podnikat na internetu…

V okamžiku, kdy jsem ten strach ale překonal a přestal se bát projevovat navenek tak, jak to opravdu cítím, stal se přesný opak toho, čeho jsem se nejvíce obával. Ostatní si všimli toho nadšení a té radosti. Všimli si, že říkám pravdu a myslím to vážně. Všimli si, že jsem začal být šťastný.

A víte co? Začali mě podporovat. Začali mi fandit. Mé vztahy s nimi se upěvnily a prohloubily. Věděli, že ode mně můžou očekávat už jenom mé vlastní názory. Pokud něco určitým způsobem cítím, tak se taky tak vyjádřím. Žádná přetvářka, kterou každý tak nesnášíme, ale přitom se ji není schopná většina z nás vzdát.

Vztahy s ostatními začínají v nás samotných. Pokud nemáme zdravý vztah sami se sebou – nevěříme si, nadáváme si, nejsme sami sobě dostatečně dobří, nemáme k sobě důvěru a nejsme sami sebou – nemůžeme mít zdravý vztah s někým jiným.

Vložit komentář

Komentář