v 2015-2021

Čas k přečtení: 3 min.

Většina považuje své schopnosti a dovednosti za neměnné. Prostě se tak narodili, prostě takhle je to naučil život, škola, rodiče. Něco umí, v něčem excelují, ale něco jim naopak vůbec nejde. Oni sami, ale i okolí to jenom potvrzuje. Dokola se ujišťují v tom, že takhle to v jejich životě je.

  • “Já to s těmi počítači prostě neumím.”
  • “Ty jsi na ty manuální práce úplně levý.”
  • “Nikdy se nanaučím žádný jazyk, nemám na ně prostě talent.”
  • “Anička je taková šikulka! Maluje tak nádherné obrázky. Ale v té škole… Tam je to prostě trumbera, nic jí nejde do hlavy.”
  • “Já ty čísla, tabulky, grafy, zlomky a statistiky nemám šanci pochopit. Nikdy mi nešly a nikdy mi nepůjdou.”

Znáte to? Vidíte se v tom?

Fixovaná mysl

Máte totiž fixovanou mysl (fixed mindset). Pokud podle vás něco nějak je, prostě to tak je. A taky to tak zůstane. Ať už je to vaše schopnost, dovednost, šikovnost, či naopak nešikovnost. Umíte to nebo to neumíte. Máte na to talent nebo nemáte.

Blbost!

V lidském mozku funguje proces, který se nazývá neuroplasticita. Člověk nemusí být odborník na neurovědu aby z názvu odvodil, o co jde. Je to tvárnost našeho mozku. Tedy konkrétně možnost našeho mozku měnit seskupení neuronů.

Hodně zjednodušeně jde říct, že každá naše vlastnost, schopnost, dovednost nebo vědomost je zapříčiněna mimojiné tím, že se určité neurony seskupí. Jelikož jsou blízko, předávají si signály a informace daleko rychleji a to v reálu znamená, že něco zvládáme. Během učení jsme pracovali na seskupení, a když už to máme naučené, spoléháme právě na tuto skupinu neuronů.

Dříve vědci i lidé považovalo lidský mozek za neměnný. Až v posledních několika letech vychází z výzkumů ale najevo, že mozek se po celý náš život vyvíjí.

Mysl nastavená na růst

Zapomeňte na přísloví “Starého psa novým kouskům nenaučíš“. Naučíš! Starý pes musí chtít, musí se snažit, být trpělivý a ochotný u učení setrvat.

Můžeme se naučit COKOLIV. A hlavně kdykoliv.

Je jenom na nás, jestli se odprostíme od fixované mysli, přestaneme sami sebe limitovat a osvojíme si tzv. mysl nastavenou na růst (growth mindset).

Já jsem se růstu otevřel asi ve 20 letech a od té doby se snažím načerpat co nejvíce informací, naučit se co nejvíce dovedností a orientovat se v mnoha tématech. Otevřel jsem svou mysl. Přestal jsem soudit informace, které se ke mě dostanou, na základě svých předsudků a dosavadních zkreslených, zainteresovaných názorů.

A to je to nejdůležitější. Přijmout to, že nevíme všechno. Po pravdě…nevíme skoro nic! Ale přesto máme všichni na všechno pořád názor. Zajímavé.

Miluji růst v oblastech obchodování na burze, výživy, fitness, zdraví, cestování, sociálních sítí, online marketingu a podnikání na internetu.

Nejvíce jsem otevřený ale především poznání života samotného. Láska, vztahy, štěstí, spokojenost, klid, pohoda, nenávist, strach, závist, oddanost, autenticita, poctivost, faleš… To všechno jsou koncepty, které potřebují spoustu času k pochopení. Dovolil jsem si být nedokonalý a učit se tyto věci po celý svůj život. Nemít zaujatý názor, ale neustále ho měnit na základě svých nových zkušeností.

Přijal jsem ten fakt, že nevím obrovskou spoustu informací. Studuji, poznávám, vstřebávám informace, měním své názory, experimentuji. Na světě je tolik zajímavých věcí, které stojí za to poznat a dozvědět se o nich více. Novými informacemi jsem fascinován. Prahnu po nich! Skvělý pocit.

Kupte si tu knížku, zhlédněte tu sérii videí, přihlašte se do toho kurzu, předplaťte si ten časopis. Orientujte svou mysl na růst a staňte se velkými lidmi. Být více vzdělaný, a teď ani zdaleka nemyslím našim nefunkčním školským systémem, znamená žít naplněnější život. Víc vědět a znát, ať už je to klidně jenom v nějaké určité oblasti, je silně uspokojující. 

A jednou provždy se přestaňte vymlouvat na čas, věk, zdroje… Vážně, jsou to jenom a pouze výmluvy. Hledejte důvody PROČ místo výmluv PROČ NE.

Vložit komentář

Komentář