v Trading

Crypto trading 50/52-2022

Dnes to nebude ani tak o relativně silných coinech a o grafech, jako spíš o pár lekcích, které nám v posledních týdnech nejen ten crypto, ale i akciový trh připomíná. Ten správný ořechový graf totiž není snad ani jeden k sdílení. Kdybych fakt moc chtěl, tak asi něco najdu. Ostatně jako vždy. Ale to je přesně ten problém, který vede rovnou k první lekci:

  1. Great traders understand the difference between looking for a trade and seeing the trade. Remain patient, they always come. And when they do, it’s obvious. – Assad Tannous
    Pravděpodobně to nejdistilovanější moudro, které alespoň v mém případě vždy a za všech okolností odděluje mé úspěšné profitabilní období od drawdownů a zbytečných ztrát. Přesně vím, jak vypadá graf, který chci obchodovat. Uptrend nad moving averages, green skyscrapper volume, několik silných dní nebo dokonce týdnů v řadě za sebou, volatility contraction a dried out supply na pravé straně konsolidací… Jakmile žádný takový graf nevidím na první dobrou, ale “potřebuji” tradovat a “potřebuji” něco najít, vždy něco najdu. Nicméně s přidáním si takového coinu nebo akcie začínají vždy problémy.
  2. It’s a bear market, you know.
  3. Vědět kdy hrát defenzívu a kdy ofenzívu je za mě ten nejdůležitější skill v toolboxu tradera. Bull flags, pennanty, triangles, konsolidace, VCP…veškeré bullish chart patterns vidí každý, kdo se tradingu věnuje už několik let a prošlo mu pod rukami tisíce grafů. Jenže vědět, kdy takové patterny obchdovat, kdy šlápnout na plyn a přitlačit na size a kdy zase ubrat, kdy brát menší profity a kdy mířit na hvědy, to vše už je o těžce nabitých zkušenostech. Defenzivně sedět v cashi a neobchodovat je složité. Snad každý trader, kterému se někdy už dařilo, pociťuje emoční úzkost z neobchodování a z nevydělávání peněz. Ten rozdíl je ale v tom, jak se s těmito pocity umíme vyrovnat – jestli impulzivním tradingem mimo naše pravidla nebo mindful dodržováním pravidel a prostě nic neděláním.
  4. Chytání dna je sucker’s game. Strength begets strength aneb bez silných pohybů nejsou další silné pohyby. Každý musíme mít jasno v tom, jaké grafy obchodujeme. Jestli jsme jasnovidci a gambleři a máme klidně i několik měsíců na to čekat se zainvestovaným kapitálem a sedět na ceně někde okolo potenciálního dna. Nebo jestli chceme být skuteční tradeři, vyhledávat pouze již fungující a silné trendy a v těch se svézt pro rychlé zisky a ty compoundovat, rinse & repeat. Osobně jsem se chytání dna už nadobro konečně vzdal.

Relativně silné coiny

Trendují nad weekly EMA10, jsou likvidní, mají čisté grafy a jsou v nich silné volume stopy velryb… Prostě ty grafy, které vyloženě vybízí ke sledování a čekání na správný moment ke vstupu.

Jak už jsem napsal, asi nemá smysl sdílet žádné grafy, protože na mém watchlistu toho z již tak velmi malého množství moc nezůstalo. Dále sleduji OP, RUNE, AZERO, FET a FTM. Do konce roku už se toho ale stejně nejspíš moc nestane. Vidím to na hodně nudnou sideways action. Santa rally už by tady dávno byla, takže Santa nám tento rok v trzích bohužel nic nenadělí. Momentum zase ochřadlo a v crypto lala landu je teď ticho. Co se sentimentu týče, z Twitteru jde poznat úbytek engagementu a naštěstí už i špatných zpráv.

Nejpozitivnější je asi nejspíš to, že do konce tohoto brutálního roku nám zbývají už jen necelé 2 týdny. Konečně. Netvrdím, že příští rok začne nový bull market, tomu sám moc nevěřím. Nicméně jsem si jistý, že obchodovatelné rallies už se alepsoň jednou za čas objeví, a že se bude dát svézt na několika silných trendench. Takové trendy se nám sami ukážou a my tady o nich společně budeme vědět.

Vložit komentář

Komentář